Zamknij

Ustka: Na promenadzie nadmorskiej pojawił się pierwszy defibrylator

12:00, 17.10.2024 .
Skomentuj fot. Gmina Ustka fot. Gmina Ustka

Dzięki współpracy firmy RWE z Miastem Ustka oraz trenerem pierwszej pomocy - Karolem Bączkowskim, na usteckiej promenadzie stanął automatyczny defibrylator – pierwsze w pełni dostępne publiczne urządzenie tego typu w strefie nadmorskiej miasta.

[ZT]5355[/ZT]

W sezonie letnim, gdy do Ustki przybywa kilkadziesiąt tysięcy turystów, miasto robi się tłoczne. Nie ułatwia to ratownikom medycznym dotarcia do osób poszkodowanych przebywającychw strefie nadmorskiej. Dlatego, jako element wsparcia lokalnej społeczności, na Promenadzie Nadmorskiej, w okolicy zejścia przy fontannie, stanął Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED). Dodatkowo Karol Bączkowski – ratownik medyczny – przeprowadzi szkolenia z słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Żyj kolorowo” oraz pracownikami Urzędu Miasta.

Najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji wskazują, że defibrylacja osoby poszkodowanej, która zostanie wykonana w ciągu 3-5 minut od momentu zatrzymania akcji serca, zwiększa szansę na przeżycie do ok. 75%. To najważniejszy powód, dla którego warto sięgnąć po AED, jeżeli znajduje się w pobliżu. 

- Dbałości o zdrowie jest elementem kultury bezpieczeństwa RWE, dlatego z ogromną dumą zaangażowaliśmy się w instalację publicznego defibrylatora AED w Ustce. Tak jak dbamy o zdrowie naszych pracowników, w ten sam sposób podchodzimy do zdrowia osób przebywających w mieście, które jest dla nas szczególnie ważne na mapie Polski. Kilka tygodni temu podpisaliśmy długoterminową umowę dzierżawy terenu pod bazę operacyjną RWE w usteckim porcie. Tym samym potwierdziliśmy, że również długoterminowo myślimy o naszej obecności wśród lokalnej społeczności miasta - komentuje Tomasz Kreft, Team Lead Offshore Consenting Poland w RWE.

Każdego roku tysiące kobiet i mężczyzn traci przytomność i umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Można temu zapobiec, poprzez natychmiastowe rozpoczęcie udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli połączymy przedmedyczną pierwszą pomoc przed przyjazdem pogotowia ratunkowego z automatyczną defibrylacją, szanse na przeżycie poszkodowanych diametralnie wzrastają.

Właściwe rozmieszczenie AED, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu, może uratować życie. Takich urządzeń nigdy za wiele w przestrzeni publicznej, a Promenada Nadmorska jest miejscem szczególnie uczęszczanym przez mieszkańców, turystów i kuracjuszy przebywających w usteckim uzdrowisku. Obecnie mamy w Ustce osiem takich urządzeń, w tym trzy zewnętrzne. Bardzo dziękuję RWE za tę inicjatywę. Cieszę się, że firma planując w naszym mieście inwestycje, dba także o naszych mieszkańców i turystów - dodaje Jacek Maniszewski, Burmistrz Miasta Ustka.

AED to specjalistyczne urządzenie, informujące osobę udzielającą pierwszej pomocy przy pomocy komend czy konieczna jest defibrylacja, czy nie, i jakie kroki należy podjąć dalej. Urządzenie, udzielając wskazówek głosowych, samo decyduje o konieczności zastosowania wyładowania elektrycznego i jego sile.

Ludziom należy dać narzędzia do ratowania życia ludzkiego, dopiero potem można wymagać działania. Wiedza to jedno, ale AED totalnie zmienia zasady gry - kupujemy czas. Pierwsza pomoc jest naprawdę prosta i nikogo nie spotkają żadne konsekwencje za błędy, bądź szkody, powstałe w zdrowiu lub mieniu. Ratujący ma status funkcjonariusza publicznego, jest chroniony, by właśnie mógł i chciał zrobić więcej - kwituje Karol Bączkowski, trener pierwszej pomocy.

[ZT]5351[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%