System emerytalny w naszym kraju jest dosyć skomplikowany. Wszelkie uproszczenia w przepisach nie powiodły się, jednakże emeryci mają prawo do minimalnej emerytury. Ile zatem wynosi ta wartość w 2024 roku? Kto może skorzystać z najniższej emerytury w Polsce? O czym musimy wiedzieć?
Bez wątpienia najniższa emerytura 2024 interesuje każdego, kto pobiera to świadczenie lub za jakiś czas będzie z niego korzystał. Warto zauważyć, że generalne zasady funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce zostały określone w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Większość osób, urodzonych przed 1949 rokiem, uzyskuje świadczenie emerytalne na zasadach wskazanych w reformie systemu ubezpieczeń społecznych z 1999 roku. Co ciekawe, środki na koncie ZUS są waloryzowane, z kolei środki zgromadzone na rachunku OFE zależą od wartości instrumentów finansowych, w które fundusz zainwestował pieniądze. Faktem jest, że na początku roku 2025 będzie obowiązywać emerytura minimalna z roku 2024. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Aktualnie w Polsce obowiązuje wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Podczas ustalania podstawy wymiaru świadczenia, bierze się pod uwagę kwotę bazową w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę. Oczywiście trzeba tutaj spełnić wszystkie warunki, jakie pozwolą nam korzystać ze świadczenia pieniężnego.
Jaka jest wysokość najniższej emerytury w 2024 roku? W tym wypadku wartość ta wynosi 1 588,44 zł brutto (w okresie od 1 marca do końca lutego 2024 roku). Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że kwoty najniższych świadczeń wynosiły:
Z kolei najniższa emerytura w 2024 roku, w okresie od 1 marca 2024 do końca lutego 2025 wynosi 1 780,96 złotych. W tym okresie kwoty najniższych świadczeń są następujące:
Przyjrzyjmy się teraz temu, kto skorzysta z najniższej emerytury.
Nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach wpłynęła na to, że wszystkie świadczone wypłacane poniżej pewnych kwot, zostały zwaloryzowane do kwoty minimalnej. Jest to związane także ze świadczeniami przyznanymi z urzędu. Zgodnie z informacjami ZUS-i, emerytura z urzędu jest dostępna dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) lub pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy (w tym także rentę przyznaną w drodze wyjątku, przez Prezesa ZUS-u). Istotne jest to, że emerytura z urzędu jest przyznawana bez względu na długość stażu ubezpieczeniowego - nie trzeba także martwić się składaniem wniosków. Od 2015 roku emerytura z urzędu jest wypłacana jedynie na zasadach kapitałowych, gdyż odnosi się do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Jest ona wyliczana przez podzielenie zgromadzonej sumy składek emerytalnych na koncie danej osoby, z uwzględnieniem ich waloryzacji. Te kwestie warto znać, zwłaszcza gdy zamierzamy w najbliższym czasie skorzystać z prawa do emerytury, zgodnie z przepisami prawnymi.
Emerytury i renty to świadczenie pieniężne, które są wypłacane wielu Polakom. W naszym kraju można przejść na emeryturę w określonym wieku, oczywiście po spełnieniu konkretnych przesłanek. Aktualnie najniższa emerytura wynosi 1 780,96 złotych, co oznacza, że jest wyższa w porównaniu do poprzedniego okresu. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze zasady dotyczące rent i emerytur w Polsce są określone w ustawie o emeryturach i rentach.