W ubiegłym roku Akademia Pomorska w Słupsku została przekształcona w Uniwersytet Pomorski. Uczelnia rozwija swoje kształcenie w różnych obszarach, m.in. obszarze nauk medycznych, gdzie prowadzone są takie kierunki, jak m.in. położnictwo, ratownictwo medyczne, dietetyka czy pielęgniarstwo. Mimo to Uniwersytet Pomorski nadal nie doczekał się kierunku lekarskiego. Interpelację w tej sprawie do Ministra Nauki napisał poseł Piotr Müller.
- Czy uznaje Pan za zasadne utworzenie kierunku lekarskiego w Słupsku, biorąc pod uwagę potrzeby kształcenia kadry medycznej na krajowe potrzeby - brzmiało pierwsze pytanie posła.
Minister Nauki Dariusz Wieczorem odpowiedział, że w przypadku złożenia przez uczelnię wniosku o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunku lekarskim w pierwszej kolejności jest on analizowany przez MEiN pod kątem zgodności z wymaganiami formalno-prawnymi. Dopiero wówczas przekazywany jest do zaopiniowania pod względem merytorycznym przez Polską Komisję Akredytacyjną, jak również ministra zdrowia. Takiego wniosku uczelnia jednak nie złożyła - gdyż wciąż nie spełnia założonych w przepisach warunków.
- Pragnę zapewnić, że w przypadku skierowania wniosku o utworzenie kierunku lekarskiego przez rektora Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku do ministra wniosek będzie procedowany zgodnie z procedurami - odpowiada Minister Nauki.
Dalej poseł Müller dopytywał, czy ministerstwo jest gotowe przygotować specjalny, wielomilionowy program finansowy w celu stworzenia szerokiego zaplecza infrastrukturalnego pod utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku? Szacunkowa minimalna wartość to około 200–300 milionów w programie na 5 lat.
- Wielkość środków w budżecie na inwestycje na dany rok jest ograniczona, jednak co roku nabór wniosków jest ponawiany, a wśród wniosków, które otrzymały dofinansowanie, są również te związane z kierunkami lekarskimi. Należy przy tym podkreślić, że ewentualne ustanowienie programu wieloletniego dla jednej uczelni prowadziłoby do sytuacji, w której wielkość środków, o które ubiegają się wszystkie uczelnie publiczne nadzorowane przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, zostałaby znacząco uszczuplona - odpowiedział Dariusz Wieczorek.
Odpowiedź Ministra wyraźnie nie przypadła do gustu posłowi. Piotr Müller zapewnia jednak, że nie zamierza jednak składać broni i dalej będzie walczył o rozwój uniwersytetu.
- Niestety, odpowiedź ze strony ministerstwa nie napawa optymizmem. Zamiast konkretów, mamy do czynienia z okrągłymi zdaniami. Nie jest to odpowiedź na potrzeby rozwojowe Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. To raczej zapowiedź tego, że taki program nie powstanie. Jako poseł na Sejm RP jestem dumny, że nasza uczelnia tak dynamicznie się rozwija i będę dokładał wszelkich starań, aby nadal tak było - komentuje Piotr Müller.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz