Zamknij

W Pałacu w Damnicy odkryto wyjątkowe malowidła sprzed... 130 lat! [FOTO]

Patryk WęzikPatryk Węzik 18:04, 13.09.2024
Skomentuj fot. powiat.slupsk.pl fot. powiat.slupsk.pl

Podczas renowacji malowideł ściennych z 1901 roku w Sali Myśliwskiej Pałacu w Damnicy dokonano niezwykłego odkrycia. Pod warstwą znanych już malowideł ukryte były dodatkowe obrazy, inspirowane postaciami z klasycznych bajek, takich jak „Alicja w Krainie Czarów”, „Czerwony Kapturek” oraz „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Te unikalne ilustracje, wzorowane na pracach niemieckiego artysty Hermanna Vogla, prawdopodobnie powstały po 1892 roku.

Odkryte dzieła mają ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na ich wiek i wartość artystyczną, ale również z powodu kontekstu, w jakim się pojawiły. Sala Myśliwska w Pałacu w Damnicy, pełniąca obecnie funkcję edukacyjną, kryła pod swoją powierzchnią bajkowy świat, który zaskoczył zarówno historyków sztuki, jak i lokalną społeczność.

Pałac w Damnicy, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, to miejsce o bogatej historii. Obecnie pełni funkcję siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. Dzięki wsparciu władz samorządowych oraz pracom restauratorskim, jego piękno odkrywane jest na nowo.

- To wyjątkowe odkrycie obrazów w Sali Myśliwskiej podczas prac restauratorskich, na które pozyskano dotację w wysokości 18 000 zł z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, dodaje jeszcze większego znaczenia zabytkowemu Pałacowi w Damnicy i zachęca do dalszej eksploracji jego tajemnic - komentują powiatowi samorządowcy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

STOP PRZEMOCYSTOP PRZEMOCY

0 0

"Środki masowego przekazu eksponują zazwyczaj następstwa prowadzonej egzekucji w postaci upadku dłużników i ich poważnych problemów życiowych. Pomijają przy tym zupełnie także poważne problemy życiowe i gospodarcze wierzycieli z powodu braku zaspokojenia ich należności. Pojawiające się w praktyce nieliczne wypadki nadużyć ze strony komorników kwalifikowane są często bezpodstawnie w mediach jako powszechne nadużycia. Wypowiedzi tego rodzaju cechują się nieznajomością ustawowych zadań organów egzekucyjnych oraz brakiem elementarnej wiedzy na temat znaczenia i funkcji egzekucji sądowej. Wszystko to razem nosi cechy manipulacji medialnej polegającej na takim formułowaniu przekazu, aby jego treść służyła osiągnięciu założonego przez nadawcę nośnego medialnie celu w postaci przykucia uwagi widza, niezależnie od zgodności tego przekazu z faktami. Powoduje to oczywiście utrwalenie w odbiorze społecznym negatywnej oceny komorników sądowych i ich działalności oraz niechęci do całego środowiska komorniczego. Portale społecznościowe zalewa fala hejtu i nienawiści wobec komorników sądowych, negatywnie kształtujących ich wizerunek, co nie tylko wpływa destruktywnie na poczucie ich bezpieczeństwa osobistego. Zawarte w tych wypowiedziach wulgaryzmy, obelgi, naznaczenia i napiętnowania komorników sądowych tworzą pełne negatywnych emocji ich obrazy, które przykuwają uwagę widza i są zazwyczaj dobrze zapamiętywane w odbiorze społecznym, tak jak każda treść wzbudzająca silny afekt negatywny. Te sugestywne środki medialnego przekazu powodują, że komornicy sądowi stają się potencjalnym celem agresji i ataków w rzeczywistej przestrzeni. Obserwacja życia społecznego pozwala na stwierdzenie, że tych negatywnych skutków działań medialnych – w ostatnich latach – państwo zdaje się nie dostrzegać. Dalekie od ścisłości i prawdy przekazy medialne, niechętne oraz niesprawiedliwe wobec komorników, traktuje się zazwyczaj jako uciążliwą konieczność, wymagającą nadzoru i krytyki, a nie należytego wsparcia dla komorników sądowych. Brakuje uwag przedstawicieli władz państwowych, że stosowanie egzekucyjnych środków przymusu, zgodnie z przepisami prawa, jest czymś oczywistym, a z punktu widzenia wierzycieli, autorytetu państwa i wymiaru sprawiedliwości w pełni uzasadnionym i koniecznym. Państwo powinno zwalczać także zalewającą portale społecznościowe falę nienawiści wobec komorników sądowych. Walka z tym zjawiskiem nie jest łatwa. Państwo nie może jednak jej zaniechać w obronie własnych funkcjonariuszy." (A. Marciniak, Sądowe postępowanie egzekucyjne w sprawach cywilnych, WKP 2023, rozdz. 1.2) https://legalis.pl/adwokaci-i-radcy-ofiarami-przemocy/ https://www.rp.pl/prawo-karne/art40123091-adwokaci-i-radcy-padaja-ofiarami-przemocy-pokazalo-to-miedzynarodowe-badanie

15:01, 15.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%