W roku szkolnym 2024/2025 aż 41,5% uczniów w Słupsku - czyli 4 790 z ponad 11 300 młodych ludzi - nie uczęszcza na lekcje religii. To wzrost o 640 osób w porównaniu do ubiegłego roku i kontynuacja trendu, który lokalne szkoły obserwują od co najmniej 5-6 lat. Wzrost rezygnacji z lekcji religii jest zauważalny szczególnie wśród uczniów, którzy po przystąpieniu do sakramentów rezygnują z dalszego udziału w tych zajęciach.
[ZT]5477[/ZT]
Przyczyny takiego trendu są różnorodne. Z pewnością ma na to wpływ postępująca laicyzacja społeczeństwa. Ponadto ludzie są coraz bardziej otwarci na różne światopoglądy. Nie bez znaczenia są też indywidualne preferencje uczniów. Wielu z nich jest zmęczonych nauką i nie chcą dokładać sobie dodatkowych obowiązków - zwłaszcza, że religia jest często na pierwszej lub ostatniej lekcji.
- Choć jeszcze nie ma przepisów wymagających organizacji lekcji religii na początku lub końcu zajęć, samorządy – w tym słupski – wspierają praktykę, aby tam, gdzie to możliwe, religia była planowana na pierwszą lub ostatnią godzinę lekcyjną. Dyrektorzy starają się dostosować plany zajęć, aby uczniowie mieli większą elastyczność, choć nie zawsze jest to wykonalne - komentują lokalni samorządowcy.
Warto przypomnieć także, że od nowego roku szkolnego ocena z religii nie wlicza się już do średniej. Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej od 2025 roku planuje ograniczenie liczby godzin religii do jednej tygodniowo. Może to jeszcze bardziej wpłynąć na wybory uczniów i ich rodzin dotyczące udziału w tych zajęciach.
[ZT]5475[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz