Umowę podpisano w środę, w trakcie trwającego w Gdańsku wydarzenia Power Connect Energy Summit. Budowa bazy operacyjno-serwisowej, która w przyszłości będzie obsługiwała morskie farmy wiatrowe F.E.W Baltic II, ma rozpocząć się na wiosnę tego roku. Baza będzie funkcjonowała przez co najmniej 30 lat.
[ZT]7393[/ZT]
W środę w Gdańsku podpisano umowę na budowę bazy operacyjno-serwisowej obsługującej morskie farmy wiatrowej. Infrastruktura zostanie wybudowana przy Nabrzeżu Zachodnim portu w Ustce. Jej koszt to ponad 111 mln złotych.
Prezes PGE Dariusz Marzec, przed podpisaniem umowy zwrócił uwagę na lokalizację bazy. Zaznaczył, że powstaje ona w Ustce, mniejszej miejscowości, dla której będzie to "zastrzyk inwestycyjny ponad 100 mln złotych". Pozwoli to - jak ocenił - zmienić profil funkcjonowania miasta. Będzie ono cały czas związany z morzem i gospodarką morską, ale nie będzie sezonowo tylko całorocznie.
- Podpisanie przez PGE umowy z wykonawcą bazy operacyjno-serwisowej to kolejny krok milowy w naszych planach dotyczących rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Port w Ustce to serce całego systemu zarządzania produkcją energii z morskiego wiatru, bez którego farmy, takie jak Baltica 2 nie mogłyby sprawnie działać" - stwierdził Dariusz Marzec.
Jedną z głównych przesłanek do wyboru Ustki była rozbudowana infrastruktura portowa, możliwość przeprowadzenia napraw jednostek CTV (crew transfer vessel) do transportu załogi, a także możliwość pobierania paliwa na bieżące potrzeby oraz dostęp do zaplecza socjalnego dla pracowników.
Kluczowa dla wyboru tej lokalizacji jest także odległość portu od farmy F.E.W. Baltic II. Projekt RWE o mocy 350 MW realizowany jest w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze ok. 41 km kw., w odległości około 50 km od brzegu, na północ od Ustki.
Baza operacyjno-serwisowa (O&M - ang. operation and maintenance), budowana przez PGE Baltica w Ustce, powstanie na powierzchni ponad 2,3 ha w miejscu, w którym przed laty działała przetwórnia ryb. Składać się będzie z budynku administracyjno-socjalnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża, przy którym cumować będą specjalne, szybkie statki serwisowe do transportu załóg na obszar farm wiatrowych na morzu (tzw. CTV - ang. crew transfer vessel). Przewidziano także wewnętrzny parking. Wokół zabudowań bazy powstaną tereny zielone o łącznej powierzchni ok. 5,5 tys. mkw.
Bazę zaprojektuje i wybuduje korporacja budowlana DORACO za ponad 111 mln złotych. Wiceprezes DORACO Radosław Jarosiewicz podkreślił, że dzięki tej inwestycji, pracę zyska wielu polskich przedsiębiorców.
- Polski inwestor zleci pracę polskiemu wykonawcy, który zleci m.in. podwykonawstwo na lokalnym rynku. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy" - powiedział Radosław Jarosiewicz - Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów hydrotechnicznych zostanie wykorzystane w tak strategicznej inwestycji, która wspiera rozwój polskiej branży offshore. To dla nas ogromna satysfakcja, że możemy przyczynić się do transformacji energetycznej kraju, wykorzystując naszą wiedzę i praktykę hydrotechniczną" - dodał.
Program offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach - Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestycja ta realizowana jest wspólnie z firmą Orsted. Po roku 2030 ma rozpocząć pracę inny projekt PGE o nazwie Baltica 1 i mocy ok. 0,9 GW.(PAP)
pm/ drag/
[ZT]7389[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz