Zespół z oddziału neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku wykonał zabieg zaopatrzenia pękniętego tętniaka na tętnicy podstawnej mózgu u młodego pacjenta.
[ZT]7838[/ZT]
Pacjent zachorował w noc poprzedzającą zabieg. Udzielenie tak szybkiej pomocy było możliwe dzięki temu, że słupskiemu szpitalowi udało się stworzyć zespół przeznaczony do wykonywania zabiegów trombektomii i zaopatrywania tętniaków w trybie dyżurowym.
– Zabieg polegał na embolizacji tętniaka za pomocą coili z nakłucia tętnicy udowej – mówi dr Tomasz Borusiński, neurochirurg z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Do tej pory takiej możliwości nie mieliśmy i musieliśmy czekać z zabiegiem do następnego dnia pracującego, co w tym przypadku oznaczałoby przeczekanie przez pacjenta całych świąt i operację we wtorek po Wielkanocy. Drugą możliwością byłoby wysłanie chorego na zabieg do innego ośrodka medycznego – dodaje Borusiński.
W przypadku przekazywania pacjentów do innych ośrodków problemem są ich możliwości przyjęcia, gdyż czasami zdarza się, że nie ma w nich już miejsc i dodatkowych chorych nie chcą przyjmować. W takich przypadkach pacjenci ze Słupska musieli być przekazywani do odległych szpitali, np. do Grodziska Mazowieckiego. Taka wyprawa powodowała dodatkowy stres i niewygody dla pacjenta oraz wysokie koszty dla systemu leczenia.
– Nasze obecne możliwości przynoszą korzyści dla lokalnej społeczności, że jesteśmy zdolni na miejscu zaopatrywać tętniaki – wskazuje dr Borusiński. – Gdy rozwiniemy w pełni nasze możliwości będziemy mogli się spodziewać, że to inne ośrodki będą do nas przesyłały pacjentów.
Aby wykonany w słupskim szpitalu zabieg mógł się udać musiało być zaangażowanych w niego siedem osób, medyków różnych specjalności.
– Dowiedziałyśmy się w piątek wieczorem że w sobotę będziemy pracować przy operacji, ponieważ pacjent został przyjęty do szpitala – mówią pielęgniarki Katarzyna Kubała i Małgorzata Witalis. – Mamy doświadczony i zgrany zespół pracujący ze sobą na co dzień, więc nie mamy problemu w tym, żeby wykonać operację w trybie ostrodyżurowym.
W rozwoju usług medycznych personel oddziału neurochirurgicznego wspiera Zarząd słupskiego szpitala.
– To bardzo cenne, zarówno dla szpitala jak i dla mieszkańców Słupska i regionu, że nasz personel medyczny zdobywa wciąż nowe umiejętności i możliwości niesienia pomocy pacjentom – mówią Andrzej Sapiński, prezes i Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
Operacja wykonywana była przy użyciu nowego angiografu zakupionego dla Pracowni Radiologii Zabiegowej. Aparat został zakupiony przez Zarząd słupskiego szpitala na początku bieżącego roku. Angiograf Azurion 7M20 wraz z wyposażeniem pracowni i adaptacja pomieszczeń kosztował 8 705 160,00 zł. Z tego dotacja z budżetu Województwa Pomorskiego: 8 585 458,99 zł.
[ZT]7829[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz