O pracach nad przepisami dotyczącymi m.in. usługi asystencji osobistej wiceminister Łukasz Krasoń mówił podczas konferencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie zainaugurowano Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Zaznaczył, że mądre kierowanie środków na wsparcie osób z niepełnosprawnościami to nie jest tylko koszt, ale przede wszystkim inwestycja.
Wiceminister przypomniał, że w resorcie trwają prace nad projektem dotyczącym zatrudnienia wspomaganego.
„To jest coś, co ma w ciągu kilku lat dać pracę kilkunastu tysiącom osób z niepełnosprawnościami, przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną” - wskazał Krasoń.
Podkreślił, że osoby z niepełnosprawnością mogą realizować się na rynku pracy i być jego siłą, wystarczy tylko otwartość ze strony pracodawców. „Cieszę się, że ja też mogę być przykładem tego, jak daleko można zajść posiadając ogromną niepełnosprawność” - zaznaczył wiceminister.
Jak dodał, do większej aktywizacji osób z niepełnosprawnościami przyczyni się także wejście w życie systemowej asystencji osobistej, co - jak przyznał - jest dla niego obecnie priorytetem.
„Mówię o tym praktycznie każdego dnia od pół roku, ja już nawet sny mam o tym, jak zrobić, żeby ta usługa w końcu weszła w nasz system prawny, żeby w końcu trafiła do osób z niepełnosprawnościami” - powiedział Krasoń. „Bardzo wierzę w to, że usługa asystencji będzie już w przyszłym roku i to nie tylko zaktywizuje osoby z niepełnosprawnościami (...), ale sprawi na początku, że oni zaczną oddychać, a za chwilę zaczną myśleć o swojej przyszłości” - dodał.
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w środę, że projekt ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami niedługo ma trafić pod obrady Rady Ministrów.
„Jesteśmy bardzo zdeterminowani, by uchwalić te zmiany; to jest w umowie koalicyjnej” - zapewnił Kosiniak-Kamysz.
Według regulacji zaproponowanej przez MRPiPS, z usług osobistego asystenta będzie mogła bezpłatnie skorzystać osoba z niepełnosprawnością od 13 do 65 r.ż. Miesięczny wymiar godzin asystencji oraz zakres wsparcia będzie ustalany indywidualnie przez powołany do tego zespół. Obecnie usługi asystenckie realizowane są przez MRPiPS w ramach czasowych programów kierowanych do samorządów i organizacji pozarządowych. Nie ma systemowego uregulowania usług asystenckich tak, by każda osoba potrzebująca miała do nich dostęp.
W Sejmie procedowany jest prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Regulacja w październiku 2024 r. trafiła do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Według propozycji prezydenta, usługa ma być dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat i być finansowana z budżetu państwa. Projekt przewiduje od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie.
kkr/ agz/ amk/ sdd/ jpn/ mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz