Budowa bloków mieszkalnych w Sycewicach, zapowiadana od dwóch lat, przez długi czas stała w miejscu i była źródłem rosnącej frustracji mieszkańców oraz samorządu. Dziś wiadomo, że sytuacja zmienia się po raz pierwszy od miesięcy – w październiku złożono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, co daje realną szansę na rozpoczęcie prac w 2026 roku.
Dwa lata bez postępów, napięcia z SIM-em
Podczas sesji Rady Kobylnica radny Mirosław Przybył dopytywał, czy projekt został wykreślony, czy jedynie wstrzymany. Burmistrz Anna Gliniecka-Woś przyznała, że przez ostatnie dwa lata inwestycja praktycznie nie posunęła się do przodu.
– Prace się nie rozpoczęły. Mamy problem we współpracy z SIM-em – projekt jest niewykonany. Analizujemy umowę pod kątem rezygnacji, ponieważ od dwóch lat nie ma zmian – mówiła burmistrz.
Jak dodawała, SIM zajmował się jedynie procedurami związanymi z przyłączami i otoczeniem inwestycji, ale brak efektów uniemożliwił ujęcie środków w budżecie na ten rok. Z tego powodu zadanie zostało wykreślone z tegorocznych wydatków.
Przełom w sprawie. Wniosek o pozwolenie już złożony
Październik przyniósł jednak długo oczekiwany ruch – SIM-KZN Pomorze złożył do starostwa wniosek o wydanie pozwolenia na budowę czterech budynków wielorodzinnych oraz jednego mieszkalno-usługowego.
To pierwszy realny postęp od blisko dwóch lat. Burmistrz potwierdza, że dokumentacja wreszcie została przekazana i procedura administracyjna trwa.
– Został złożony wniosek o pozwolenie na budowę i czekamy na rozstrzygnięcie – potwierdza Anna Gliniecka-Woś.
SIM KZN Pomorze: „Projekt nie jest zagrożony”
SIM KZN Pomorze utrzymuje, że inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Marta Górka ze spółki zapewnia:
– SIM KZN Pomorze posiada zatwierdzony projekt budowlany. Opracowano kompletną koncepcję projektu architektoniczno-budowlanego. Wniosek o pozwolenie na budowę został złożony, a budowa rozpocznie się po zakończeniu procedur administracyjnych, prawdopodobnie w II kwartale 2026 roku.
Według przedstawicielki spółki termin rozpoczęcia najmu zaplanowano najpóźniej na 10 sierpnia 2027 roku.
Koszty i zasady dojścia do własności nadal pod znakiem zapytania
W ostatnich miesiącach pojawiały się informacje o możliwym wzroście partycypacji mieszkańców z 15 do 30 procent oraz wydłużeniu okresu dojścia do własności nawet powyżej 30 lat. SIM zaprzecza:
– Nie potwierdzamy wzrostu udziału. Wkład partycypacyjny jest zwracany w całości i po pięciu latach podlega waloryzacji – informuje Marta Górka.
Rola gminy: dokumentacja i drogi
Budowa budynków mieszkalnych finansowana jest bezpośrednio przez SIM. Gmina odpowiada za infrastrukturę towarzyszącą – przede wszystkim drogi dojazdowe do powstającego osiedla w Sycewicach.
– W ramach zadania inwestycyjnego planujemy zapłatę za dokumentację projektową niezbędną do budowy dróg prowadzących do osiedla – wyjaśnia burmistrz. – Na 2027 rok przewidziano etapową realizację tych robót.
Niezależnie od współpracy z SIM, burmistrz zapowiada, że samorząd zamierza rozwijać własne inwestycje mieszkaniowe, w tym budowę nowych budynków komunalnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Pan wojt chyba ma nas mieszkańców za tępych ludzi którzy nadają sie tylko do gnoju. Dlaczego nie zabiega o ściągnięcie pracodawcy który zatrudni kilka dziesiat osób. Najgorsze jest to ze nawet nie próbuję,skończy sie kadencja będziemy mieli pod domem świniarnie, obory,kurniki i biogazownie gdzie nie bedzie można oddychać,wystarczy pojechać do szadułek i poczuć zapach gazu. Tak w gminie zatrudnia w swojej kadencji osoby z poza naszej gminy lub rodziny juz pracujących. Czyżby nie było u nas osób godnych urzędniczego stanowiska? Zapewne nie ma czasu na rozwoj gminy bo nagrywa kolejna rolkę.🤠
Swój czlowiek
11:39, 2026-06-25
Główczyce: Urzędnik ma reagować na krzywdę dzieci
Niech się lepiej zajmą sobą ci urzędnicy, tam powinien zadziałać najlepszy psycholog
Haha
10:23, 2026-06-25
Bilety autobusowe w Słupsku droższe?
Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???
[email protected]
10:42, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24