Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Czy Ustka STRACI część swojego terytorium? Trwają konsultacje!

Patryk Węzik Patryk Węzik 09:11, 05.03.2026 Aktualizacja: 09:13, 05.03.2026
1 Czy Ustka STRACI część swojego terytorium? Trwają konsultacje! fot. UM Ustka

W Ustce rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące możliwej zmiany granic administracyjnych miasta oraz gminy wiejskiej. Procedura została uruchomiona po tym, jak radni Gminy Wiejskiej Ustka rozpoczęli działania zmierzające do złożenia wniosku o zmianę terytorium gminy.

::news{"type":"see-also","item":"11552"}

Samorządowcy z gminy wiejskiej chcą, aby tereny, które od 1 stycznia 2026 roku zostały przyłączone do miasta, ponownie znalazły się w granicach gminy. Wniosek idzie jednak dalej. Zakłada także odebranie Ustce obszarów należących do miasta już wcześniej. Chodzi o południowo-wschodnią część Ustki, gdzie znajdują się m.in. stacja paliw, market spożywczy, galeria handlowa oraz nowe osiedle deweloperskie.

Pierwszym etapem procedury zmiany granic są konsultacje społeczne z mieszkańcami obu samorządów – miasta oraz gminy wiejskiej. Ich wynik nie ma charakteru wiążącego, ale będzie ważnym sygnałem dla wojewody, który w dalszym etapie procedury wyda opinię w sprawie ewentualnej zmiany granic.

– Zachęcam wszystkich mieszkańców do zabrania głosu w tej sprawie, aby wydająca opinię Wojewoda Pomorska miała wyraźny znak od Ustczan, że nie chcą, aby ich miasto było mniejsze – mówi Jacek Maniszewski, burmistrz Ustki. – Głosując przeciwko pomniejszeniu granic Ustki dajemy sygnał, że nie jest nam obojętny los miasta i dbamy o jego dalszy rozwój.

W ramach konsultacji mieszkańcy odpowiadają na pytanie dotyczące zmiany granic gminy i włączenia do niej części obecnego obszaru miasta.

– W ramach konsultacji mieszkańcy odpowiadają na pytanie „Czy jesteś za zmianą granic Gminy Ustka, polegającą na włączeniu w granice administracyjne Gminy Ustka części obszaru Gminy Miasto Ustka oznaczonej na przedstawionej mapie?” Do pytania dołączona jest mapa obrazująca obszar objęty propozycją zmiany. Wyrażenie opinii nastąpi poprzez zaznaczenie w ankiecie konsultacyjnej jednej z trzech odpowiedzi: „Jestem za”, „Jestem przeciw” lub „Wstrzymuję się”. – tłumaczą samorządowcy.

Mieszkańcy mogą oddać głos przez internet, korzystając z platformy konsultacyjnej dostępnej pod adresem www.ustka.wdialogu.pl/konsultacje. Aby zagłosować, należy podać imię, nazwisko, adres oraz numer telefonu, który służy do weryfikacji oddanego głosu. Każdy numer telefonu pozwala oddać tylko jeden głos.

Istnieje również możliwość udziału w konsultacjach w formie tradycyjnej. Ankiety można wrzucać do przygotowanych urn znajdujących się w kilku punktach na terenie miasta: w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta, Bibliotece Miejskiej, Domu Kultury, Szkole Podstawowej nr 1, Centrum Integracji Społecznej, Ośrodku Sportu i Rozwoju oraz w siedzibie Zarządu Infrastruktury Miejskiej.

Wypełnione ankiety można także przesłać pocztą na adres Urzędu Miasta Ustka. Dokument musi jednak dotrzeć w czasie trwania konsultacji, które zaplanowano od 4 do 17 marca 2026 roku. W przypadku ankiety papierowej nie ma obowiązku podawania numeru telefonu.

W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gminy Miasta Ustka – niezależnie od wieku. Wyniki głosowania będą jednym z elementów branych pod uwagę przy dalszym rozpatrywaniu wniosku o zmianę granic.

::news{"type":"see-also","item":"11549"}

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Wyborca POmamrancow Wyborca POmamrancow

0 0

A buraki dalej swoje nie rozumia tego że miasto większe to silniejsze a za tym region silny ale to jest lewactwo które myśli tylko o swoich interesach

00:02, 13.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos

Pan wojt chyba ma nas mieszkańców za tępych ludzi którzy nadają sie tylko do gnoju. Dlaczego nie zabiega o ściągnięcie pracodawcy który zatrudni kilka dziesiat osób. Najgorsze jest to ze nawet nie próbuję,skończy sie kadencja będziemy mieli pod domem świniarnie, obory,kurniki i biogazownie gdzie nie bedzie można oddychać,wystarczy pojechać do szadułek i poczuć zapach gazu. Tak w gminie zatrudnia w swojej kadencji osoby z poza naszej gminy lub rodziny juz pracujących. Czyżby nie było u nas osób godnych urzędniczego stanowiska? Zapewne nie ma czasu na rozwoj gminy bo nagrywa kolejna rolkę.🤠

Swój czlowiek

11:39, 2026-06-25

Główczyce: Urzędnik ma reagować na krzywdę dzieci

Niech się lepiej zajmą sobą ci urzędnicy, tam powinien zadziałać najlepszy psycholog

Haha

10:23, 2026-06-25

Bilety autobusowe w Słupsku droższe?

Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???

[email protected]

10:42, 2026-06-24

Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos

Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie

Nick

00:15, 2026-06-24

0%