Tragedia w Ustce. Wczorajszego popołudnia (11 września) przy ul. Uzdrowiskowej doszło do nagłego zatrzymania krążenia u 12-letniego chłopca. Na miejscu natychmiast zjawili się strażacy, którzy podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową nastolatka aż do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.
[ZT]4798[/ZT]
Pomocy dziecku udzielali strażacy z lokalnej jednostki PSP, gdyż po raz kolejny w Ustce nie było dostępnej wolnej karetki, która mogłaby natychmiast zostać zadysponowana na miejsce zdarzenia. Finalnie na ulicę Uzdrowiskową przybyły dwa pogotowia. Strażacy przekazali poszkodowanego medykom. Na miejsce został wezwany także śmigłowiec LPR. Niestety - dziecka nie udało się uratować.
- Pacjent w wieku 12 lat trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy z objawami nagłego zatrzymania krążenia. Mimo reanimacji zmarł. Obecnie nieznane są przyczyny jego śmierci - komentuje Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
Mieszkańcy Ustki niejednokrotnie sygnalizowali, że karetek jest w mieście za mało. W sytuacjach takich, jak ta, gdzie ważą się losy drugiego człowieka - liczy się każda sekunda. Na chwilę obecną ciężko jednak stwierdzić, czy 12-latek przeżyłby, gdyby karetka przyjechała wcześniej.
Kto odpowiada za rozkład karetek w naszym powiecie? Wszystko zapisane jest w planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa pomorskiego, który zatwierdza wojewoda. To właśnie ten dokument decyduje o tym, iloma samochodami dysponuje dana Stacja Pogotowia Ratunkowego.
- Za stan Ochrony Zdrowia w Polsce odpowiada Państwo, a rolę wykonawczą spełniają władze wojewódzkie. Ja chciałbym, aby karetka była na każdej ulicy. Chciałbym, żeby nie brakowało sprzętu, ludzi i środków finansowych, aby każdemu pomóc. Ktoś jednak podjął taką decyzję, a nie inną - na podstawie analizy danych i wytycznych. Czy system jest dobry? Nie nam z tym dyskutować - słyszymy w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.
Skontaktowaliśmy się już z rzecznikiem wojewody w sprawie ewentualnej aktualizacji planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa pomorskiego. Czekamy na odpowiedź - do sprawy wrócimy.
Czy uważacie, że dodatkowa karetka w Ustce jest potrzebna? A może są w naszym województwie jeszcze inne rejony, które cierpią z braku karetki? Podobna dyskusja toczy się w Miastku, które ostatnio straciło swoją karetkę. Artykuł na temat temat można przeczytać TUTAJ.
[ZT]4835[/ZT]
1 0
Kolejna karetka powinna powstać w gardnie wielkiej lub smołdzinie bo to z tego powodu nigdy nie ma karetki usteckiej ponieważ obsługuje tak daleko region opuszczając zabezpieczenie gminy Ustka. To samo tyczy się gminy Główczyce a nawet Potęgowo . To że jednej doby nie ma wyjazdu nie oznacza że w kolejnych 3 nie będzie ich 5 i więcej a to zagrożenie dla życia mieszkańców . Innym rozwiązaniem jest weryfikacja zasadności wezwań i ewentualne karanie bo 90% wezwań nie powinno mieć miejsca ale skoro ludzie o siebie nawzajem nie dbają i wzywają do *%#)!& to później dzieją się takie tragedie