Zamknij

Słupski KLUB CZARNEGO KRĄŻKA. Kim są? Co robią już od 10 lat?

06:00, 20.11.2023 JK
Skomentuj Fot. Jakub Kraśnik Fot. Jakub Kraśnik

Klub Czarnego Krążka świętuje 10-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu były podziękowania, wspomnienia, urodzinowy tort i oczywiście muzyka.

Klub Czarnego Krążka to cykl muzycznych spotkań organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. 10 lat temu Andras Asztalos, Danuta Sroka, a później także Daniel Odija stworzyli miejsce, gdzie można posłuchać muzyki, ale również o muzyce.

Podczas jubileuszowego spotkania, które odbyło się w kawiarni artystycznej Antrakt,  były wspomnienia o tym, jak narodził się Klub Czarnego Krążka. Andras Asztalos opowiadał o muzyce, której słuchał w latach 50., 60. i 70 najpierw na gramofonie, następnie na magnetofonie szpulowym, a później w Radiu Wolna Europa i w Radiu Luxembourg. Mówił też o pierwszym spotkaniu, które odbyło się podczas trwania w Słupsku Festiwalu Pianistyki Polskiej.

- Stworzyliśmy Klub Czarnego Krążka, bo Słupsk jest niesamowicie muzycznym miastem. Społeczeństwo jest tu wymieszane, wielokulturowe. Dlatego postanowiliśmy zdobyć pieniądze i stworzyć miejsce, które połączy muzyczne kultury – mówił Andras Asztalos.

W ciągu 108 spotkań miłośnicy muzyki mogli posłuchać największych przebojów zarówno polskich, jak i światowych wykonawców. Dominował rock, ale także jazz, blues, soul, ale była także muzyka ludowa. Niektóre edycje nie ograniczały się wyłącznie do słuchania muzyki, ale także do poznawania smaków, jak na przykład podczas spotkania poświęconego kulturze Węgier.

- Pracując w dziale muzycznym biblioteki znalazłem się w raju dla człowieka, który kocha słuchać, bo pracę łączyłem z przyjemnością. Słuchałem i wypożyczałem płyty. Świetna przygoda – wspominał Daniel Odija. – A Klub Czarnego Krążka to był bonus dany przez los.

Z czasem w Klubie Czarnego Krążka zaczęto słuchać muzyki nie tylko z winyli czy płyt CD, ale również na żywo. Gośćmi spotkań byli między innymi Tomasz Jaśkiewicz, muzyk z zespołu Akwarele, w którym śpiewał Czesław Niemen, wokaliści Natalia Przybysz i Tymon Tymański czy aktor Marcin Troński, a także organizatorzy festiwali, dziennikarze muzyczni i kolekcjonerzy płyt oraz znawcy historii muzyki i konkretnych zespołów czy wykonawców.

Na finał jubileuszowego spotkania na scenie wystąpił słupski zespół Titanic Sea Moon.

[ZT]710[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(JK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%