W ostatnim czasie do policjantów zajmujących się przestępczością gospodarczą zgłaszały się osoby oszukane metodą na „inwestycje w kryptowaluty”. W każdym ze zgłoszeń wszystko zaczęło się od znalezionej w sieci informacji dotyczącej szybkiego i dużego zysku dzięki inwestycjom na giełdzie i w kryptowaluty. W efekcie troje mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego straciło łącznie blisko 400 tysięcy złotych. Policjanci ustalają okoliczności tych oszustw i apelują o rozsądek w kwestii podejmowania decyzji dotyczących inwestowania pieniędzy.
[ZT]6850[/ZT]
Mieszkańcy powiatu słupskiego znaleźli w Internecie ogłoszenia o możliwości inwestycji w kryptowaluty. Zainteresowani reklamami, które gwarantowały szybki i duży zysk, pozostawili swoje dane kontaktowe. Wkrótce z zainteresowanymi inwestowaniem pieniędzy skontaktowali się konsultanci podający się za analityków finansowych, którzy szczegółowo wyjaśnili proces inwestowania oraz przedstawili jakie zyski można osiągnąć.
- Po takiej rozmowie, zachęceni wizją szybkiego zarobku, otworzyli za pośrednictwem przesłanych przez „analityków” linków strony z wykresami inwestycyjnymi. Pod wpływem rozmowy wszyscy udostępnili rzekomym analitykom swoje dane osobowe i upoważnili ich do inwestowania pieniędzy. W dalszej kolejności, na ich polecenie założyli konta i przelali na nie pierwsze wpłaty w wysokości kilkuset złotych - tzw. kwotę startową na rozpoczęcie inwestycji. Oszuści wykorzystali przesłane dane do założenia fałszywego konta inwestycyjnego, na którym zgłaszający widział generowane rzekomo zyski - relacjonuje asp. Jakub Bagiński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.
Po pewnym czasie „analitycy” poinformowali „inwestorów” o dużym zysku i możliwości zarobienia jeszcze większych pieniędzy. A słowa w słuchawkach telefonów potwierdzane były fałszywymi informacjami zawierającymi wykresy z nieprawdziwymi zyskami. Jednak żeby zarobić więcej pieniędzy konieczne było zainwestowanie większych kwot, a w przypadku ich braku rekomendowane było zaciągnięcie kredytu, na co decydowała się część inwestorów. W ten lub podobny sposób oszczędności straciło w ostatnim czasie kilkoro mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego.
- Apelujemy o wyjątkową ostrożność w kontaktach z osobami proponującymi szybki zarobek, zwłaszcza w inwestycjach związanych z kryptowalutami. Pod żadnym pozorem nie należy udostępniać swoich danych osobowych, takich jak skan dowodu osobistego, ani instalować aplikacji czy oprogramowania przesłanego przez nieznane osoby - dodaje asp. Jakub Bagiński.
[ZT]6847[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz