Radni z Kobylnicy jednogłośnie zgodzili się na sprzedaż działki położonej w obrębie Sycewice PGR na rzecz Fundacji Progresja ze Słupska. Organizacja planuje tam budowę nowoczesnego ośrodka opieki nad osobami starszymi. Rada zdecydowała, że nieruchomość o powierzchni 2,59 hektara zostanie sprzedana z bonifikatą w wysokości 90 procent.
::news{"type":"see-also","item":"10377"}
OŚRODEK DLA SENIORÓW
Jak wyjaśniła burmistrz, projekt dotyczy gruntów o wartości 1,96 mln złotych. Po zastosowaniu bonifikaty fundacja zapłaci gminie jedynie 10 procent ceny oraz podatek VAT.
– To bardzo potrzebna i wartościowa inwestycja. Fundacja planuje utworzyć w Sycewicach pierwszy w Polsce tak nowoczesny ośrodek dla osób starszych. Projekt ma charakter społeczny, dlatego bonifikata jest w pełni uzasadniona – mówi burmistrz Anna Gliniecka-Woś.
Fundacja Progresja, z siedzibą w Słupsku, ma status organizacji pożytku publicznego. Środki pozyskane ze sprzedaży działki wrócą do budżetu gminy, a sama umowa sprzedaży będzie zabezpieczona odpowiednimi zapisami.
– Jeśli inwestycja nie zostanie zrealizowana, działka wróci do gminy – zapewnia burmistrz.
RADNY PYTA O ZASADNOŚĆ
Wątpliwości co do wysokości ulgi zgłosił radny Mariusz Głaszcz, który pytał, dlaczego ustalono maksymalną możliwą bonifikatę i czy rozważano inne formy współpracy z fundacją, podobne do projektu realizowanego w ramach spółki SIM KZN (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa).
– Zastanawiam się, z czego wynika akurat 90-procentowa bonifikata. W przypadku SIM KZN przekazaliśmy działki aportem i gmina została udziałowcem spółki. Może w tym projekcie również warto byłoby rozważyć partycypację w inwestycji? – zaproponował radny.
W odpowiedzi usłyszał, że fundacje działają na innych zasadach prawnych niż spółki, a przyznanie bonifikaty jest formą wsparcia działalności społecznej, nie inwestycji komercyjnej.
– Rozmawialiśmy już z fundacją o planach i założeniach projektu. To nie będzie przedsięwzięcie biznesowe, lecz inicjatywa z obszaru pomocy społecznej. Umowa zabezpiecza interes gminy, więc nie ma ryzyka straty majątku publicznego – zapewnia burmistrz.
JEDNOGŁOŚNA DECYZJA
Ostatecznie uchwałę przyjęto jednogłośnie.
– To ważny krok w stronę stworzenia w naszej gminie miejsca, które pozwoli osobom starszym żyć godnie i bezpiecznie – podsumowała burmistrz.
Nowy ośrodek ma powstać na gruntach byłego PGR w Sycewicach. Jak zapowiedziała fundacja, obiekt będzie dostosowany do potrzeb seniorów, osób niesamodzielnych oraz wymagających specjalistycznej opieki.
WAŻNE INFORMACJE
Od władz gminy dowiadujemy się, że wartość nieruchomości została określona w operacie szacunkowym sporządzonym 27 sierpnia 2025 roku przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, Aleksandrę Popiel-Wiewióra. Za realizację przedsięwzięcia – w tym sporządzenie niezbędnej dokumentacji i uzyskanie pozwoleń – odpowiada inwestor, czyli Fundacja Progresja.
Jednym z kluczowych zabezpieczeń jest art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym, jeżeli nabywca nieruchomości zbył ją lub wykorzystał na inne cele niż te uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 10 lat, jest zobowiązany do zwrotu udzielonej bonifikaty po jej waloryzacji.
- Gmina analizowała inne formy współpracy, jednak sprzedaż z bonifikatą uznano za rozwiązanie najbardziej zasadne. Dzierżawa utrudniłaby pozyskanie środków zewnętrznych na realizację inwestycji, natomiast aport nie był możliwy z uwagi na status prawny fundacji, która nie jest spółką - wyjaśnia Gliniecka-Woś.
Należna kwota za zakup nieruchomości musi zostać wpłacona przed podpisaniem aktu notarialnego. Ze względu na innowacyjny charakter inwestycji w skali kraju, gmina – za zgodą fundacji – będzie informować opinię publiczną o kolejnych etapach prac.
::news{"type":"see-also","item":"10374"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Pan wojt chyba ma nas mieszkańców za tępych ludzi którzy nadają sie tylko do gnoju. Dlaczego nie zabiega o ściągnięcie pracodawcy który zatrudni kilka dziesiat osób. Najgorsze jest to ze nawet nie próbuję,skończy sie kadencja będziemy mieli pod domem świniarnie, obory,kurniki i biogazownie gdzie nie bedzie można oddychać,wystarczy pojechać do szadułek i poczuć zapach gazu. Tak w gminie zatrudnia w swojej kadencji osoby z poza naszej gminy lub rodziny juz pracujących. Czyżby nie było u nas osób godnych urzędniczego stanowiska? Zapewne nie ma czasu na rozwoj gminy bo nagrywa kolejna rolkę.🤠
Swój czlowiek
11:39, 2026-06-25
Główczyce: Urzędnik ma reagować na krzywdę dzieci
Niech się lepiej zajmą sobą ci urzędnicy, tam powinien zadziałać najlepszy psycholog
Haha
10:23, 2026-06-25
Bilety autobusowe w Słupsku droższe?
Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???
[email protected]
10:42, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24