Trwają rozmowy pomiędzy Słupskiem a Kobylnicą dotyczące porozumienia w sprawie przekazania mienia po zmianie granic administracyjnych miasta. To konsekwencja decyzji Rady Ministrów, która zdecydowała o włączeniu do Słupska części terenów należących dotąd do gminy Kobylnica, w tym obszaru Bolesławic.
::news{"type":"see-also","item":"11600"}
Miasto deklaruje gotowość do przekazania rekompensaty za inwestycje publiczne zrealizowane na tym terenie. Chodzi przede wszystkim o infrastrukturę drogową czy budynki użyteczności publicznej, które powstały dzięki środkom gminy Kobylnica. Ma jednak inne zastrzeżenia.
– Nie deklarowaliśmy natomiast rekompensat za utracone dochody podatkowe. Tymczasem Gmina Kobylnica oczekuje, aby przez kilka lat przekazywać jej całość wpływów z PIT, CIT oraz podatków i opłat lokalnych od mieszkańców i przedsiębiorców z terenów objętych zmianą granic – komentuje Monika Rapacewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Jak podkreślają władze miasta, po zmianie granic to Słupsk będzie odpowiedzialny za utrzymanie infrastruktury, oświaty, transportu publicznego i innych usług dla mieszkańców nowych obszarów. W tej sytuacji przekazywanie wszystkich wpływów podatkowych do innej gminy – zdaniem magistratu – nie byłoby rozwiązaniem sprawiedliwym.
Władze miasta zwracają też uwagę, że od lat Słupsk ponosi koszty związane z suburbanizacją, zapewniając wiele usług osobom mieszkającym w gminach ościennych, podczas gdy dochody podatkowe z tego tytułu trafiają do tych samorządów.
– Mimo różnicy stanowisk podtrzymujemy wolę porozumienia i rozliczenia rzeczywistych nakładów inwestycyjnych poniesionych przez Gminę Kobylnica na mienie komunalne w Bolesławicach. Nasza propozycja wychodzi nawet poza ustawowe minimum, ponieważ zgodnie z przepisami takie mienie co do zasady przekazywane jest nieodpłatnie – dodaje Monika Rapacewicz.
Rozmowy między samorządami wciąż trwają. Ich celem jest wypracowanie porozumienia dotyczącego rozliczenia inwestycji i przekazania majątku po zmianie granic administracyjnych miasta.
::news{"type":"see-also","item":"11591"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
NAJDROŻSI. Delegacje słupskiej oświaty
Dyrektorce SP9 ten wyjazd się należał za przyłączenie Bolesławic do Słupska. Ciekawe, czy po doświadczeniach zdobytych w Londynie, jej szkoła przestanie być jedną z najgorszych placówek w Słupsku...
Leon
20:38, 2026-06-22
NAJDROŻSI. Delegacje słupskiej oświaty
Kingusia Gajewska wiedziałaby jak to wszystko rozliczyć .... i jeszcze kartofli by dała a wy tu marudzicie... i te grosze - jeden tylko poseł nie raz w ciągu jednego miesiąca ma więcej kilometrówek niźli te wszystkie delegacje ..... POszaleli ci "turyści" .... POszaleli 🤣🙂🤣
delega-tura
19:53, 2026-06-22
Poseł Konwiński wrócił do rodzinnej gminy
Najgorszy poseł ten Konwinski jaki do tej pory miała ziemia Słupska leń obibok nie interesuje się w ogóle regionem w przeciwieństwie do Mullera ale wyborcy POmamrancow głosują dalej na niego
Wyborca POmamrancow
03:47, 2026-06-22
Hodowla pod Główczycami? W planach 10 budynków
Wspaniały pomysł, w Drzeżewie i Będzichowie zawsze była HODOWLA BYDŁA, zwłaszcza teraz gdy sz-KO-py PO-wzięły plan karmić Polaków zatrutą PADLINĄ z dżungli od swoich uciekinierów hitlerowskich z A. Pd. z toksynami i stymulatorami wzrostu. Niech sobie stworzą w NIEMCZECH LAGRY i żrą sami tę mniej wartościową TANIĄ JATKĘ.
Rolnik
15:40, 2026-06-21