Ogromny pożar, który w niedzielę zniszczył zakład produkujący aerozole w Charnowie pod Ustką, będzie przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku. Śledczy mają ustalić przyczyny wybuchu ognia oraz sprawdzić, jaki wpływ pożar mógł mieć na środowisko naturalne.
::news{"type":"see-also","item":"13055"}
Przypomnijmy, że pożar wybuchł w niedzielę, 21 czerwca, około godziny 12.40. Ogień objął halę zakładu zajmującego się napełnianiem zbiorników ciśnieniowych i produkcją aerozoli. W kulminacyjnym momencie w akcji uczestniczyło 60 zastępów Państwowej, Ochotniczej i Wojskowej Straży Pożarnej. Ze względu na zagrożenie wybuchowe ewakuowano mieszkańców okolicznych posesji.
Jak informuje Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku, obecnie nie ma jeszcze możliwości przeprowadzenia czynności procesowych na terenie zniszczonego zakładu.
– W związku z pożarem, który wybuchł w niedzielę w Charnowie pod Ustką w fabryce aerosoli, po w pełni zakończonej akcji gaśniczej oraz po upewnieniu się, że przebywanie w zgliszczach fabryki nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zostaną przez śledczych przy udziale biegłego z zakresu pożarnictwa przeprowadzone oględziny, których celem będzie zabezpieczenie śladów kryminalistycznych oraz ustalenie przyczyn powstałego pożaru – przekazał rzecznik.
Na razie strażacy nadal prowadzą działania na pogorzelisku. Dopiero po ich całkowitym zakończeniu śledczy będą mogli wejść na teren zakładu.
– Z uwagi na obecną sytuację na miejscu zdarzenia przewiduje się, że przeprowadzenie niniejszych oględzin może nastąpić najwcześniej w środę – poinformował Paweł Wnuk.
Kluczową rolę podczas oględzin odegra biegły z zakresu pożarnictwa, który będzie uczestniczył w ustalaniu źródła i przebiegu pożaru.
Postępowanie prowadzone będzie pod kątem spowodowania niebezpiecznego zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach.
– Śledztwo w tej sprawie, w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia w postaci pożaru, który zagrażał mieniu w wielkich rozmiarach, to jest o czyn z art. 163 par. 1 pkt 1 kodeksu karnego, będzie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku. W śledztwie tym zostanie także zbadany wpływ zaistniałego pożaru na środowisko naturalne – przekazał rzecznik prokuratury.
Zgodnie z kodeksem karnym za spowodowanie pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Dotychczasowe ustalenia służb wskazują, że mimo ogromnej skali zdarzenia udało się uniknąć tragedii.
– Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż w związku z powstałym pożarem nie było ofiar śmiertelnych oraz żadna osoba nie doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – poinformował Paweł Wnuk.
Przyczyny pożaru nadal pozostają nieznane. Odpowiedź na pytanie, co doprowadziło do wybuchu ognia, ma przynieść dopiero śledztwo i planowane oględziny pogorzeliska.
::news{"type":"see-also","item":"13052"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
NAJDROŻSI. Delegacje słupskiej oświaty
Dyrektorce SP9 ten wyjazd się należał za przyłączenie Bolesławic do Słupska. Ciekawe, czy po doświadczeniach zdobytych w Londynie, jej szkoła przestanie być jedną z najgorszych placówek w Słupsku...
Leon
20:38, 2026-06-22
NAJDROŻSI. Delegacje słupskiej oświaty
Kingusia Gajewska wiedziałaby jak to wszystko rozliczyć .... i jeszcze kartofli by dała a wy tu marudzicie... i te grosze - jeden tylko poseł nie raz w ciągu jednego miesiąca ma więcej kilometrówek niźli te wszystkie delegacje ..... POszaleli ci "turyści" .... POszaleli 🤣🙂🤣
delega-tura
19:53, 2026-06-22
Poseł Konwiński wrócił do rodzinnej gminy
Najgorszy poseł ten Konwinski jaki do tej pory miała ziemia Słupska leń obibok nie interesuje się w ogóle regionem w przeciwieństwie do Mullera ale wyborcy POmamrancow głosują dalej na niego
Wyborca POmamrancow
03:47, 2026-06-22
Hodowla pod Główczycami? W planach 10 budynków
Wspaniały pomysł, w Drzeżewie i Będzichowie zawsze była HODOWLA BYDŁA, zwłaszcza teraz gdy sz-KO-py PO-wzięły plan karmić Polaków zatrutą PADLINĄ z dżungli od swoich uciekinierów hitlerowskich z A. Pd. z toksynami i stymulatorami wzrostu. Niech sobie stworzą w NIEMCZECH LAGRY i żrą sami tę mniej wartościową TANIĄ JATKĘ.
Rolnik
15:40, 2026-06-21