Zamknij

Upamiętnienie 81. rocznicy Ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach II RP [FOTO]

Patryk WęzikPatryk Węzik 18:00, 11.07.2024
Skomentuj fot. Piotr Kozłowski / Szkoła Policji w Słupsku fot. Piotr Kozłowski / Szkoła Policji w Słupsku

11 lipca 1943 roku miała miejsce tzw. "Krwawa Niedziela", która stanowiła apogeum trwających ponad dwa lata mordów i prześladowań Polaków zamieszkujących kresy wschodnie. W tym szczególnym dniu w wielu miastach Polski odbywają się uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć tysięcy naszych rodaków. Wspominane są też bohaterskie czyny wszystkich tych, którzy stawali w ich obronie. Nie inaczej było w Słupsku.

[ZT]3966[/ZT]

Masakry na Wołyniu i Kresach Wschodnich zostały przeprowadzone głównie przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów-Bandery (OUN-B) w latach 1943-1944. Celem tych działań była likwidacja polskiej ludności zamieszkującej te tereny, aby stworzyć etnicznie czyste państwo ukraińskie.

- Szacuje się, że w wyniku tych masakr zginęło od 50 do 100 tysięcy Polaków. Ataki charakteryzowały się niezwykłym okrucieństwem, a ofiarami były nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci i starcy. W odpowiedzi na te wydarzenia polskie podziemie organizowało akcje odwetowe, co dodatkowo pogłębiało konflikt i prowadziło do dalszych ofiar po obu stronach - komentują eksperci.

Masakry na Wołyniu i Kresach Wschodnich stanowią jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w historii stosunków polsko-ukraińskich i do dziś stanowią ważny punkt w dyskusjach historycznych oraz politycznych między obydwoma narodami.

Słupskie obchody rozpoczęły się o godz. 10:50. To właśnie wtedy odbyła się zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej, gdzie odprawione mszę świętą w intencji Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystym pochodzie na Stary Cmentarz pod Krzyż Wołyński.

- W ramach uroczystości pod krzyżem odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a także złożono kwiaty i znicze ku pamięci ofiar. Nie zabrakło także wystąpień okolicznościowych - relacjonują samorządowcy.

W uroczystościach oprócz samorządowców udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych - m.in. Wojska Polskiego, Komendy Miejskiej Policji, Szkoły Policji w Słupsku czy Służby Więziennej, a także lokalni patrioci. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z uroczystości pod Krzyżem Wołyńskim. 

[FOTORELACJA]93[/FOTORELACJA]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%