Pacjenci oddziału kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku będą mieli szansę na dodatkowe leczenie. Słupski szpital zacieśnia współpracę z Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej. Szkolenie w Szpitalu miało na celu usprawnienie ścieżek diagnostycznych oraz umożliwienie leczenia według najnowszych standardów.
- Problemy kardiologiczne, neurologiczne, naczyń obwodowych, diabetologiczne i otyłość to chleb powszedni wielu specjalizacji. Mamy nowe możliwości terapii i zapobiegania ciężkim powikłaniom hipercholesterolemii więc pacjenci ze Słupska powinni z niej korzystać – mówi Damian Sendrowski, Koordynator Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Mamy blisko ośrodek referencyjny w Gdańsku, do którego jest coraz dogodniejszy dojazd, więc myślę, że będziemy więcej pacjentów wysyłać, bo są coraz większe możliwości zapobiegania ciężkim chorobom i w rezultacie inwalidztwu – dodaje dr Sendrowski.
Nowe możliwości diagnozowania i leczenia pacjentów słupskiej kardiologii wynikają ze współpracy nawiązanej z dr. hab. Krzysztofem Chlebusem z I Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdański reprezentującego Krajowe Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej.
- Współpracuję z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym już od pewnego czasu i chcemy te współpracę wyraźnie zintensyfikować i sprawić, żeby pacjenci, którzy są leczeni w Słupsku kardiologicznie i neurologicznie lub mają inne powikłania sercowo-naczyniowe będą mieli szansę pogłębić diagnostykę o diagnostykę genetyczną – zaznacza dr Chlebus. – Pacjenci będą mieli szansę na bardzo nowoczesne leczenie nowoczesnymi lekami biologicznymi dedykowanymi tej bardzo specjalnej grupie pacjentów.
Należy zauważyć, iż w Polsce liczba pacjentów z rodzinną hipercholesterolemią (FH, familial hypercholesterolemia) może wynosić nawet 140–150 tysięcy (prognozowana częstość występowania 1:250)]. Niestety, tylko mniej niż 5% z nich pozostaje zdiagnozowanych i skutecznie leczonych. Zaburzenia lipidowe prowadzą do ciężkich powikłań w postaci zawałów serca, udarów mózgu, amputacji kończyn.
To nie pierwsza innowacja wprowadzana na oddziale kardiologii słupskiego szpitala w ostatnich latach. Od stycznia 2019 roku oddział realizuje Program NFZ/Ministerstwa Zdrowia, stworzony we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym Kompleksowa opieka kardiologiczna po zawale mięśnia sercowego (KOS – ZAWAŁ) . Program polega na połączeniu leczenia zabiegowego zawału mięśnia serca z następową wczesną rehabilitacją kardiologiczną. Szpital realizuje na miejscu wszystkie rodzaje rehabilitacji kardiologicznej (stacjonarna, ambulatoryjna, hybrydowa), bezpłatnej kardiologicznej opieki specjalistycznej w Poradni Kardiologicznej (minimum cztery wizyty na 12 miesięcy) przeznaczonej dla pacjentów objętych programem oraz wczesną kwalifikacją do implantacji urządzeń kardiologicznych zgodnie ze standardami ESC/PTK. Do 2024 roku Oddział objął opieką w ramach programu KOS-Zawał 630 pacjentów z regionu z zawałem mięśnia serca.
Od czerwca 2023 roku realizuje program pilotażowy dotyczący opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej. Priorytetem jest zapewnienie szybkiej kwalifikacji w przyszpitalnej Poradni Kardiologicznej (średni czas diagnostyki 30 dni – są dodatkowe terminy przyjęć!) i zapewnienie optymalnych terminów zabiegów z zakresu ablacji podłoża arytmii (w tym migotania przedsionków) oraz elektrostymulacji serca. W ramach sieci kardiologicznej hospitalizowaliśmy już 160 pacjentów z regionu słupskiego z zapewnieniem kompleksowej opieki przed i po wykonanych zabiegach.
W Oddziale w sposób ciągły wprowadzane są nowe sposoby leczenia- zabiegowego (w ostatnim roku wprowadzenie pompy do mechanicznego wspomagania krążenia Impella CP oraz dedykowanego urządzenia do trombectomii płucnej Penumbra) i farmakologicznego zgodnie z standardami Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Działania oddziału kardiologicznego wspiera Zarząd słupskiego szpitala. .
– Oddział kardiologiczny jest jednym z najprężniej działających oddziałów naszego szpitala – mówią Andrzej Sapiński, prezes i Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – O jego wysokiej renomie świadczy choćby duża liczba pacjentów, którzy zgłaszają się na leczenie do oddziału oraz do prowadzonej przez niego poradni kardiologicznej. Mamy nadzieję, że wdrożone przez słupskich kardiologów kolejne możliwości leczenia zaowocują korzyściami dla wielu pacjentów leczonych w naszym szpitalu – mówią Andrzej Sapiński i Anetta Barna – Feszak.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz