W połowie stycznia pojawiła się kolejna edycja ogólnopolskiego rankingu liceów i techników prowadzona przez magazyn "Perspektywy". To kultowy ranking, który dla wielu młodych osób jest drogowskazem, wskazującym właściwą drogę. Najwyżej notowaną placówką w naszym powiecie jest Technikum prowadzone w ramach Zespołu Szkół "Elektryk" im. Noblistów Polskich w Słupsku. Szkoła ta znalazła się wojewódzkiej czołówce. Jak poradziły sobie inne placówki?
[ZT]6518[/ZT]
"Elektryk" wstał jak feniks z popiołów. Po tym, jak w ubiegłym roku szkoła zajęła najgorsze miejsce od lat - 399. lokatę w skali kraju - wiele osób mogło zacząć zastanawiać się, czy w szkole dzieje się coś niedobrego. Na szczęście to było tylko chwilowe potknięcie. W tegorocznym rankingu szkoła znalazła się na wysokim - 104. miejscu w kraju - co przełożyło się na szóste miejsce w województwie i pierwsze miejsce w powiecie wśród szkół technicznych.
Wśród technikum całkiem nieźle poradziła sobie placówka, która funkcjonuje w ramach Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku oraz słupski "Ekonomik". Placówki zajęły kolejno 16. i 17. miejsce w województwie, co przełożyło się na 206. i 219. miejsce w skali kraju. Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku nie ma jednak powodów do zadowolenia, gdyż w poprzednich latach - szkoła była regularnie w setce najlepszych szkół w Polsce. Miejmy nadzieję, że tak jak w przypadku zeszłorocznego wyniku "Elektryka" - także tutaj możemy mówić o wypadku przy pracy. Wszystkie trzy wspomniane placówki uzyskały srebrny laur jakości. "Elektrykowi" do złotego odznaczenia zabrakło naprawdę niewiele.
Pozostałe technika nie załapały się na listę 500 najlepszych szkół w kraju. W skali wojewódzkiej "Mechanik" zajął 36. miejsce, "Drzewniak" 49. miejsce, "Rolniczak" 64. miejsce, a "Budowlanka" 72. miejsce. Szkoły spoza Słupska w ogóle nie zostały ujęte w tegorocznym rankingu.
- Zgodnie z postanowieniem Kapituły, technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową - mówią przedstawiciele miesięcznika "Perspektywy".
A co z liceami? Bezapelacyjnie najlepszy okazał się "Mickiewicz". II liceum ogólnokształcące w Słupsku zajęło 17. miejsce w województwie oraz 237. miejsce w skali kraju. Tuż za nim znalazła się "jedynka", czyli I liceum ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego. Szkoła znalazła się na 23. miejscu w województwie oraz 340. miejscu w skali kraju. Do pierwszej pięćsetki (494. miejsce w kraju) załapał się także "Herbert", który okazał się 34. najlepszym liceum w województwie. Także w tym przypadku - wszystkie trzy placówki uzyskały srebrny laur jakości.
[ZT]4763[/ZT]
W wojewódzkim rankingu na 72. miejscu znalazło się także IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które w skali kraju nie załapało się do tysiąca najlepszych placówek. Także w rankingu "ogólniaków" żadna z placówek spoza Słupska nie znalazła się w tym prestiżowym gronie.
- Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych - komentują przedstawiciele miesięcznika.
[ZT]6512[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz