Neurochirurdzy ze słupskiego szpitala coraz częściej sięgają po małoinwazyjne metody operacji kręgosłupa. Tego oczekują pacjenci, którzy po zabiegu nie mają rozległych blizn, i u których szybciej ustępuje ból.
[ZT]7875[/ZT]
Pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa lędźwiowego, którzy trafiają pod opiekę Oddziału Neurochirurgicznego jest sporo. W większości przypadków najpierw są leczeni zachowawczo farmakologicznie i rehabilitacyjnie, jednak, gdy leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne lub gdy dochodzi do uszkodzenia korzeni nerwowych, znaczna grupa chorych wymaga interwencji chirurgicznej. Kiedy tylko jest taka możliwość, lekarze sięgają po techniki endoskopowe.
- W ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp technologiczny w zakresie chirurgii kręgosłupa. Coraz powszechniej stosujemy techniki minimalnie inwazyjne, które znacząco zmniejszają ryzyko powikłań i przyspieszają rekonwalescencję pacjenta – mówi lek. Jacek Nacewicz, specjalista neurochirurg, koordynator Oddziału Neurochirurgicznego w słupskim szpitalu. - W naszym oddziale aktualnie testujemy nowoczesne urządzenie do endoskopowego leczenia dyskopatii lędźwiowej. Przy jego użyciu nacięcie skóry potrzebne do wykonania zabiegu ma zaledwie 4–5 milimetrów i przez nie wprowadzamy narzędzia operacyjne oraz kamerę. Dzięki takiemu rozwiązaniu dolegliwości pooperacyjne są minimalne, a pacjenci szybciej wracają do pełnej sprawności.
Aktualnie lekarze korzystają ze sprzętu udostępnionego przez producenta. Czterech neurochirurgów zostało już przeszkolonych w nowej technice operacyjnej. To bardzo ważne, ponieważ technika endoskopowa wymaga innego podejścia – chirurg nie operuje patrząc bezpośrednio na pole operacyjne, lecz korzysta z obrazu wyświetlanego na wysokiej rozdzielczości monitorze. Nawet doświadczeni neurochirurdzy muszą się do tego sposobu pracy odpowiednio przygotować.
- Do tej pory przeprowadziliśmy już kilkanaście operacji z wykorzystaniem metody endoskopowej i osiągnięte wyniki są bardzo obiecujące. To urządzenie, które aktualnie testujemy, będziemy wykorzystywać do końca maja operując naszych pacjentów – mówi koordynator oddziału.
Neurochirurdzy ze słupskiego szpitala rocznie wykonują około 500 operacji kręgosłupa lędźwiowego, stosując różne techniki – z dojścia tylnego, bocznego, przedniego, z implantami lub bez. Taka różnorodność świadczy o tym, że nie istnieje jedna, uniwersalna metoda chirurgicznego leczenia wszystkich schorzeń kręgosłupa.
– Technikę zabiegu należy zawsze dostosować do konkretnego przypadku. Endoskopia jest dla nas cennym uzupełnieniem dostępnych możliwości terapeutycznych i stanowi ważny element nowoczesnego podejścia do leczenia schorzeń kręgosłupa – mówi Jacek Nacewicz.
Zarząd szpitala poważnie rozważa zakup sprzętu do endoskopowych zabiegów kręgosłupa, aktualnie szuka źródeł finansowania.
– Nasz Oddział Neurochirurgiczny rozwija się bardzo dynamicznie. Lekarze cały czas podnoszą swoje kwalifikacje i chętnie sięgają po nowe rozwiązania. Jednak najważniejsze, że sprzyjają one pacjentowi – podkreślają Andrzej Sapiński i Anetta Barna-Feszak członkowie zarządu szpitala.
[ZT]7871[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz