Zamknij

AAAAA pałac w Przytocku SPRZEDAM - ogłasza starosta

07:36, 24.11.2023 M.W.
Skomentuj Pałac w Przytocku ma być sprzedany na rzecz zakonników prowadzących dom pomocy społecznej Pałac w Przytocku ma być sprzedany na rzecz zakonników prowadzących dom pomocy społecznej

Pałac we wsi Przytocko w gminie Kępice, w którym obecnie prowadzony jest dom pomocy społecznej, będzie sprzedany. Taki jest plan starosty Pawła Lisowskiego.

- Wystosowaliśmy pismo do braci, którzy prowadzą Dom Pomocy Społecznej w Przytocku. Zaproponowali rozwiązanie, nad którym zastanawiamy się - mówi starosta Paweł Lisowski.

Cena sprzedaży pałacu ma być rozłożona na trzy raty, płatne co kilka miesięcy. Taka jest propozycja zakonników. 

Ostateczną decyzję w sprawie sprzedaży pałacu podejmą radni. Starosta przyznaje, że decyzja związana jest z szeregiem nakazów, które nałożył Urząd Wojewódzki. W skrócie, w obiekt trzeba by było sporo zainwestować. Starostwa na to nie stać, a bracia są zainteresowani dalszym prowadzeniem domu pomocy społecznej. Dlatego wstępnie wyrazili zgodę na zakup. 

- Potwierdzam, że prowadzimy takie rozmowy. Z naszej strony nie ma dążenia do nabycia tej nieruchomości, ale jest taka wola. Ostateczna decyzja jest po stronie Rady Powiatu - mówi brat Artur Skoczek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Przytocku, prowincjał Braci Szkół Chrześcijańskich.

Starosta zaproponował cenę 1,5 miliona złotych. Zastosowana została ustawowa zniżka 370 000 zł. 

- Prowadzimy trzy domy pomocy społecznej, więc nie stać nas na modernizowanie czwartego obiektu. Mamy inne potrzeby inwestycyjne, na przykład drogi. Prowadzący DPS deklarują, że są w stanie sami przeprowadzić inwestycje, po przejęciu tego obiektu - dodaje starosta Lisowski.

Według wstępnych szacunków, aby spełnić wszystkie wymogi, w pałac trzeba by było zainwestować od kilkuset tysięcy złotych do nawet kilku milionów złotych.

W umowie z zakonnikami zapisana ma być konieczność dalszego prowadzenia DPS. Obiekt nie może być użytkowany w inny sposób. Zmiana przeznaczenia oznaczałaby konieczność oddania powiatowi zastosowanej przy sprzedaży obniżki. 

PAŁAC

Dom Pomocy społecznej w Przytocku przeznaczony jest dla mężczyzn, młodzieży i dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Posiada 102 miejsca. Prowadzony jest przez kurię prowincjonalną Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich w Kopcu. 

Sam pałac powstał w 1909 roku. Wybudował go Fryderyk von Grunberg, który rezydował w nim do 1945 roku. W latach 1950-60 obiekt był własnością PGR w Przytocku. W pałacu funkcjonowało również przedszkole. Następnie budynek przekazano w nieodpłatną dzierżawę Fabryce Igieł Dziewiarskich w Łodzi. Został wykorzystany na kolonie dla dzieci pracowników Fabryki. W 1970 roku fabryka zrezygnowała z dzierżawy z powody zbyt wysokich kosztów utrzymania obiektu. W 1974 roku PGR decyzją Wojewody Koszalińskiego, przekazał nieodpłatnie pałac Prezydium Zarządu Głównego „Caritas" w Warszawie. W 1975 roku rozpoczęła się adaptacja budynku na cele opiekuńcze dla 60 chłopców upośledzonych umysłowo. Remont trwał dwa lata. Prowadzenie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Przytocku przejęło od Zarządu „Caritas" Zgromadzenie SS Franciszkanek Misjonarek Maryi. Siostry prowadziły dom do września 1990 roku. 26 września 1990 roku została spisana umowa użyczenia pałacu pomiędzy Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej a Zgromadzeniem Braci Szkół Chrześcijańskich. Na mocy umowy ZBSCH zobowiązało się do prowadzenia Domu Pomocy Społecznej w Przytocku. Co ciekawe, pałac nie jest obiektem zabytkowym. Taki status posiada jedynie pobliski Park.

[ZT]774[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%