Decyzja o zmianie nazw ulic w części Przewłoki, która od 1 stycznia 2026 roku znajdzie się w granicach Ustki, wywołała sporo emocji. Część mieszkańców i komentujących zarzuciła władzom miasta brak konsultacji i podejmowanie decyzji „zza biurka”. Burmistrz Jacek Maniszewski odpowiada wprost: zmiany to nie tylko obowiązek formalny, ale i efekt rozmów z samymi mieszkańcami.
::news{"type":"see-also","item":"10055"}
- Prośbę o zmianę nazw ulic i skonsultowanie nowych propozycji wyrazili sami mieszkańcy obecnej Przewłoki, wnosząc aby opinię w tym przedmiocie mogli wyrazić tylko oni, a nie mieszkańcy miasta - podkreśla burmistrz.
Jak tłumaczy, miasto musi dostosować nazwy ulic, ponieważ od nowego roku nie mogą istnieć dwa identyczne adresy w obrębie Ustki. To standardowa procedura, którą wcześniej przechodziły inne miasta – m.in. Kołobrzeg, Koszalin czy Rzeszów.
Najwięcej kontrowersji wzbudziła jednak sama forma ankiety. W sieci pojawiły się głosy, że to sposób na „pozorne konsultacje”. Jacek Maniszewski odpiera te zarzuty stanowczo.
- Zmiana nazw ulic nie wymaga przeprowadzenia faktycznych konsultacji społecznych, jednak warto jednak odwołać się do art. 3 ust. 1 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, który stanowi, że społeczności lokalne mają prawo do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących spraw lokalnych. Przeprowadzana ankieta jest więc wyrazem woli współpracy usteckiego samorządu z przyszłymi mieszkańcami a stawianie z tego tytułu jakichkolwiek zarzutów uważam za absurdalne. - mówi Jacek Maniszewski.
Burmistrz przypomina, że podobne działania miasto podejmowało już wcześniej i zawsze z udziałem mieszkańców.
- Od lat przy zmianie nazw ulic pytamy o zdanie mieszkańców, chociaż nie mamy takiego obowiązku - zaznacza burmistrz.
W jego ocenie to właśnie takie podejście - dobrowolne pytanie o opinię - jest dowodem otwartości samorządu, a nie powodem do krytyki.
- Na marginesie można dodać, że przeciwstawne zarzuty, czyli braku jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami stawiane są samorządom, które samodzielnie podejmują decyzje o nazewnictwie ulic w związku ze zmianą granic, nie pytając o zdanie nowych mieszkańców – przypomina Maniszewski.
Jak podkreśla, cała procedura nie jest ani arbitralną decyzją ratusza, ani próbą narzucenia nowych porządków. To po prostu konsekwencja zmian administracyjnych i oczekiwań samych mieszkańców.
- Zmiana nazw ulic jest więc nie tylko wymogiem czysto technicznym, ale również realizacją postulatów części mieszkańców, przeprowadzaną przy ich współpracy - dodaje burmistrz.
Spotkanie z mieszkańcami Przewłoki
W związku z wprowadzanymi zmianami, burmistrz zaprasza mieszkańców i właścicieli nieruchomości z obszaru Przewłoki, który od przyszłego roku znajdzie się w granicach Ustki, na spotkanie informacyjne. Odbędzie się ono 12 listopada 2025 roku o godz. 17:00 w sali 101 Urzędu Miasta przy ul. Wyszyńskiego 3.
::news{"type":"see-also","item":"10046"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Pan wojt chyba ma nas mieszkańców za tępych ludzi którzy nadają sie tylko do gnoju. Dlaczego nie zabiega o ściągnięcie pracodawcy który zatrudni kilka dziesiat osób. Najgorsze jest to ze nawet nie próbuję,skończy sie kadencja będziemy mieli pod domem świniarnie, obory,kurniki i biogazownie gdzie nie bedzie można oddychać,wystarczy pojechać do szadułek i poczuć zapach gazu. Tak w gminie zatrudnia w swojej kadencji osoby z poza naszej gminy lub rodziny juz pracujących. Czyżby nie było u nas osób godnych urzędniczego stanowiska? Zapewne nie ma czasu na rozwoj gminy bo nagrywa kolejna rolkę.🤠
Swój czlowiek
11:39, 2026-06-25
Główczyce: Urzędnik ma reagować na krzywdę dzieci
Niech się lepiej zajmą sobą ci urzędnicy, tam powinien zadziałać najlepszy psycholog
Haha
10:23, 2026-06-25
Bilety autobusowe w Słupsku droższe?
Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???
[email protected]
10:42, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24