Osiem kolejnych budynków komunalnych w Słupsku zostanie poddanych kompleksowej termomodernizacji. Miasto pozyskało na ten cel blisko 10,5 mln zł dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza. Prace mają zostać zrealizowane w latach 2027-2029.
::news{"type":"see-also","item":"13064"}
Modernizacja obejmie budynki przy ul. Mickiewicza 40, Partyzantów 18 i 18A, Poniatowskiego 38-41, Słowackiego 10, Staszica 5, Szczecińskiej 16, Szczecińskiej 83-84 oraz Szczecińskiej 98. W ośmiu nieruchomościach znajduje się łącznie 65 mieszkań.
Zakres inwestycji obejmuje docieplenie ścian i dachów, wymianę okien oraz drzwi zewnętrznych, montaż energooszczędnego oświetlenia LED w częściach wspólnych, a także likwidację indywidualnych źródeł ogrzewania. W ich miejsce budynki zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Łącznie zmodernizowanych zostanie 46 pieców wykorzystywanych obecnie do ogrzewania mieszkań.
- To nie jedyne zaplanowane prace. Remont przejdą również klatki schodowe, a elewacje odzyskają dawny wygląd. W wielu budynkach tynki są dziś zawilgocone i zniszczone. Odtworzone zostaną także detale architektoniczne, a kolorystyka elewacji została uzgodniona z konserwatorem zabytków - komentuje Monika Rapacewicz z Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Inwestycja ma przynieść wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku. Według szacunków zużycie energii w budynkach spadnie o ponad 81 proc., co przełoży się na oszczędność ponad 1035 MWh energii cieplnej rocznie. Emisja dwutlenku węgla zmniejszy się natomiast o ponad 420 ton rocznie.
Drugi etap programu jest kontynuacją prac rozpoczętych na początku 2026 roku. W pierwszej odsłonie przedsięwzięcia termomodernizacją objęto 14 budynków komunalnych przy ulicach Bałtyckiej, Drewnianej, Niemcewicza, Poniatowskiego, Grodzkiej, Kołłątaja, Krasińskiego i Psie Pole. Wartość pierwszego etapu wyniosła ponad 26,5 mln zł, z czego blisko 16,5 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków europejskich.
Całkowita wartość drugiego etapu inwestycji to 16,4 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 10,47 mln zł, natomiast wkład własny miasta blisko 6 mln zł.
::news{"type":"see-also","item":"10936"}


Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie są mieszkańcami tych wsi. Poza tym nikt nie mówił, że technologie, które zostałyby zastosowane będą tak nowoczesne. Zagwarantuje to Pan/Pani? Czy będzie się wypowiadać w nie w swojej sprawie. Wara od naszego podwórka!
Mój Nick
16:57, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Na wiatraki tego pana też ludzie narzekali, Wykosowo płakało wręcz o chodniki i asfalt a teraz? Nówka chodniki nówka asfalt
Mieszkaniec
16:03, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Najwięcej do powiedzenia mają Ci, co nic nie wiedzą o hodowli 😁 zapraszam do Grapic. Tam pan Michał posiada hodowlę bydła praktycznie przyklejoną do wioski i nikomu nie przeszkadza, nawet smrodu nie ma, a dlaczego? Bo technologia poszła dużo do przodu niż ta którą ludzie starej daty pamiętają za czasów PGR.
Nick
15:58, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
A bedzie tam praca? Jak bedzie to mi sie podoba.
Mieszkanka
09:46, 2026-06-23