Ponad 40 kilometrów nowej drogi ekspresowej między Słupskiem a Leśnicami zostanie oddanych do ruchu tuż przed wakacjami. Oznacza to zakończenie budowy trasy S6 między Trójmiastem a Szczecinem i utworzenie nieprzerwanego połączenia ekspresowego wzdłuż polskiego wybrzeża.
::news{"type":"see-also","item":"13106"}
Nowy odcinek S6 ma ponad 40 kilometrów długości i biegnie od obwodnicy Słupska do węzła Leśnice. To ostatni fragment inwestycji, który domyka całą trasę ekspresową łączącą największe miasta północnej Polski. Przed oficjalnym otwarciem inwestycję wizytowali premier Donald Tusk oraz minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
– Długo czekaliśmy na sfinalizowanie całej tej inwestycji – trasy S6, ale mogę dzisiaj z satysfakcją powiedzieć, że widzimy przyspieszenie, jeśli chodzi o budowę dróg i kolei, od początku naszych rządów to jest prawie 700 km otwartych odcinków nowych dróg – powiedział premier Donald Tusk.
Droga ekspresowa S6 ma obecnie około 380 kilometrów długości i łączy Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię oraz Gdańsk. Jest częścią międzynarodowego korytarza Via Hanseatica i europejskiej trasy E28.
Jak podkreśla minister infrastruktury Dariusz Klimczak, zakończenie budowy całkowicie zmienia sposób podróżowania po północnej Polsce.
– Otwarcie ostatniego odcinka drogi ekspresowej S6 między Szczecinem a Trójmiastem całkowicie zmienia filozofię poruszania się po północnej Polsce. Trasa S6 staje się kręgosłupem komunikacyjnym polskiego wybrzeża. Ma 380 km i łączy największe miasta północnej Polski: Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk. Integruje dwa największe obszary metropolitalne polskiego wybrzeża oraz najważniejsze porty morskie kraju. Tegoroczne wyjazdy nad morze będą szybsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. To kolejny krok w budowie nowoczesnej infrastruktury drogowej w Polsce – powiedział minister.
Według resortu infrastruktury czas przejazdu między Gdańskiem a Szczecinem skróci się o około półtorej godziny – z około pięciu do około trzech i pół godziny.
Odcinek między Słupskiem a Leśnicami podzielony był na trzy zadania: Słupsk – Bobrowniki, Bobrowniki – Skórowo oraz Skórowo – Leśnice. Łączna wartość umów na ich realizację wyniosła 1,27 mld zł.
W ramach inwestycji powstało pięć węzłów drogowych: Budy, Bobrowniki, Rzechcino, Skórowo i Leśnice. Wybudowano także miejsca obsługi podróżnych w Paprzycach i Darżewie, nowy obwód drogowy w Budach wraz z magazynem soli oraz 44 obiekty inżynierskie, w tym 24 przejścia dla zwierząt. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów nowej trasy jest licząca 245 metrów estakada nad doliną Łupawy.
Otwarcie nowego odcinka z zadowoleniem przyjęli także samorządowcy Powiatu Słupskiego.
– To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Gminy Potęgowo, ale dla całego Powiatu Słupskiego. Lepsza dostępność komunikacyjna to szansa na dalszy rozwój gospodarczy, przyciąganie nowych inwestycji oraz tworzenie miejsc pracy – mówi starosta słupski Paweł Lisowski.
Podczas konferencji prasowej przy węźle Skórowo obecni byli przedstawiciele rządu, samorządów oraz władz Powiatu Słupskiego. O znaczeniu inwestycji dla mieszkańców regionu mówi także przewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku Paweł Szewczyk.
– Droga ekspresowa S6 to naprawdę konkretna i bardzo potrzebna inwestycja! To strategiczne połączenie Słupska z aglomeracją Trójmiasta, które w praktyce skróci czas podróży, poprawi komfort jazdy i zwiększy bezpieczeństwo na całym odcinku. Takie projekty realnie zmieniają codzienne funkcjonowanie mieszkańców i wzmacniają rozwój całego regionu Pomorza – podkreśla.
Pierwsi kierowcy nowym odcinkiem S6 między Słupskiem a Leśnicami mają pojechać już w piątek, 26 czerwca. Tym samym zakończy się budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat na Pomorzu.
::news{"type":"see-also","item":"13109"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Pan wojt chyba ma nas mieszkańców za tępych ludzi którzy nadają sie tylko do gnoju. Dlaczego nie zabiega o ściągnięcie pracodawcy który zatrudni kilka dziesiat osób. Najgorsze jest to ze nawet nie próbuję,skończy sie kadencja będziemy mieli pod domem świniarnie, obory,kurniki i biogazownie gdzie nie bedzie można oddychać,wystarczy pojechać do szadułek i poczuć zapach gazu. Tak w gminie zatrudnia w swojej kadencji osoby z poza naszej gminy lub rodziny juz pracujących. Czyżby nie było u nas osób godnych urzędniczego stanowiska? Zapewne nie ma czasu na rozwoj gminy bo nagrywa kolejna rolkę.🤠
Swój czlowiek
11:39, 2026-06-25
Główczyce: Urzędnik ma reagować na krzywdę dzieci
Niech się lepiej zajmą sobą ci urzędnicy, tam powinien zadziałać najlepszy psycholog
Haha
10:23, 2026-06-25
Bilety autobusowe w Słupsku droższe?
Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???
[email protected]
10:42, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24