Ponad 12 godzin trwała jedna z najdłuższych i najbardziej emocjonujących sesji Rady Miejskiej w Słupsku w ostatnich latach. Mimo krytyki ze strony opozycji i negatywnego stanowiska Komisji Rewizyjnej, prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka uzyskała zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok.
Jednym z najważniejszych punktów obrad była debata nad „Raportem o stanie miasta”. Dyskusja trwała wiele godzin i momentami była bardzo burzliwa. Sesja przeszła do historii także z innego powodu – po raz pierwszy oficjalny głos w debacie nad raportem zabrał mieszkaniec Słupska, który wcześniej zgłosił swój udział.
Po zakończeniu dyskusji radni przystąpili do głosowania nad wotum zaufania dla prezydent miasta. Uchwała została przyjęta bezwzględną większością głosów. Przeciwko zagłosowali Tadeusz Bobrowski, Marzena Gmińska, Beata Kątnik, Wojciech Lewenstam, Kacper Moroz, Adam Sędziński, Renata Stec, Adam Treder i Jacek Zabiegły. Od głosu wstrzymał się Bogusław Dobkowski.
W magistracie podkreślają, że wynik głosowania jest efektem działań prowadzonych przez miasto w ostatnich latach.
– Strategiczne kierunki, jakie mamy wyznaczone w Słupsku w zakresie rozwoju naszego miasta – tak w wymiarze infrastrukturalnym jak społecznym – pokazują, że realnie poprawiamy komfort życia naszych mieszkańców. Ciężko nie zauważyć jak wiele zmieniło się w naszym mieście na przestrzeni ostatnich nie tylko lat, a nawet kilkunastu miesięcy – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Jeszcze większe emocje wzbudziła procedura absolutoryjna. Komisja Rewizyjna wcześniej złożyła wniosek o nieudzielenie prezydent absolutorium i skierowała go do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Głównym argumentem były opóźnienia oraz kontrowersje związane z realizacją kolejnych etapów budowy ringu miejskiego – jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w Słupsku.
Projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium nie uzyskał jednak poparcia większości rady. W konsekwencji radni zajęli się projektem uchwały dotyczącym udzielenia absolutorium. Przedstawiciele ratusza zwracają uwagę, że ocena minionego roku nie powinna opierać się wyłącznie na jednej inwestycji.
– Rok 2025 w sferze zakończonych inwestycji, tych wielkich jak rewitalizacja Starego Rynku, drogowych - np. ul. Leszczyńskiego, Kaszubska, Banacha - utworzonych miejsc dla matek z dziećmi, samotnych, zagrożonych bezdomnością, przez bogactwo oferty kulturalnej, zabezpieczenia na wysokim poziomie usług komunalnych aż po duże i znaczące inwestycje w infrastrukturę sportową - świadczą o konsekwencji, skuteczności i znaczeniu tych działań – podkreśla Monika Rapacewicz.
W decydującym głosowaniu 14 radnych opowiedziało się za udzieleniem prezydent absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Przeciw było siedmioro radnych: Marzena Gmińska, Beata Kątnik, Wojciech Lewenstam, Adam Sędziński, Renata Stec, Adam Treder i Jacek Zabiegły. Od głosu wstrzymał się Bogusław Dobkowski, natomiast Tadeusz Bobrowski i Kacper Moroz nie wzięli udziału w głosowaniu.
Zdaniem władz miasta wynik głosowania potwierdza, że większość rady pozytywnie oceniła sposób zarządzania miejskimi finansami.
– Polityka finansowa, stabilna, transparentna, odpowiedzialna prowadzona przez Kierownictwo ratusza, a szczególnie z czuwającą nad budżetem, cenioną przez Radnych i nie tylko (również na arenie ogólnopolskiej) Skarbnik Miasta Annę Gajdę jest wyznacznikiem miasta, które rozwija się, sięga po szanse i skutecznie je wykorzystuje – mówi Monika Rapacewicz.
Jak dodaje rzecznik, uzyskane wotum zaufania i absolutorium to efekt pracy wielu osób zaangażowanych w funkcjonowanie miasta.
– Wotum zaufania dla Prezydenta Miasta oraz udzielenie absolutorium z wykonania budżetu to wyraz uznania tak dla Kierownictwa jak wszystkich pracowników ratusza, jednostek i spółek miejskich oraz kadry zarządzającej tymi podmiotami - dodaje rzeczniczka magistratu.
Jednocześnie magistrat deklaruje, że będzie analizował również uwagi zgłaszane przez mieszkańców i radnych podczas sesji.
– Wiemy, że są rzeczy, które się czasami nie udają lub są powodem do niezadowolenia. Wsłuchujemy się tak w głos mieszkańców jak Radnych Rady Miejskiej w Słupsku, ponieważ te uwagi, czasem głosy krytyczne są dla nas ważne. Dzięki temu możemy wspólnie pracować, rozmawiać, szukać odpowiednich rozwiązań. A cel jest zawsze jeden - skuteczna praca na rzecz miasta i naszych mieszkańców – kończy Monika Rapacewicz.
Przebieg wielogodzinnej sesji pokazał jednak, że mimo uzyskania wotum zaufania i absolutorium, prezydent Słupska nadal będzie musiała mierzyć się z krytyką części opozycji, szczególnie w kwestii realizacji największych inwestycji miejskich.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Pan wojt chyba ma nas mieszkańców za tępych ludzi którzy nadają sie tylko do gnoju. Dlaczego nie zabiega o ściągnięcie pracodawcy który zatrudni kilka dziesiat osób. Najgorsze jest to ze nawet nie próbuję,skończy sie kadencja będziemy mieli pod domem świniarnie, obory,kurniki i biogazownie gdzie nie bedzie można oddychać,wystarczy pojechać do szadułek i poczuć zapach gazu. Tak w gminie zatrudnia w swojej kadencji osoby z poza naszej gminy lub rodziny juz pracujących. Czyżby nie było u nas osób godnych urzędniczego stanowiska? Zapewne nie ma czasu na rozwoj gminy bo nagrywa kolejna rolkę.🤠
Swój czlowiek
11:39, 2026-06-25
Główczyce: Urzędnik ma reagować na krzywdę dzieci
Niech się lepiej zajmą sobą ci urzędnicy, tam powinien zadziałać najlepszy psycholog
Haha
10:23, 2026-06-25
Bilety autobusowe w Słupsku droższe?
Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???
[email protected]
10:42, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24