Ustka oficjalnie uznaje demografię za jeden z kluczowych tematów najbliższych lat. Rada Miasta przyjęła jednogłośnie uchwałę kierunkową, która zobowiązuje burmistrza do potraktowania poprawy sytuacji ludnościowej jako jednego z priorytetów jego działań. Chodzi nie tylko o statystyki, ale o konkretne wnioski, scenariusze i planowanie przyszłości miasta starzejącego się i kurczącego się demograficznie.
::news{"type":"see-also","item":"10500"}
Uchwała określa, że burmistrz Ustki ma przygotować wariantowe scenariusze rozwoju demograficznego – także na wypadek utrzymywania się lub pogłębiania depopulacji. Każdy z nich ma być opisany pod kątem ryzyk, efektywności oraz skutków społecznych i finansowych. Rada oczekuje też identyfikacji obszarów wymagających interwencji: od mieszkalnictwa, przez edukację, opiekę zdrowotną, kulturę i sport, po transport oraz jakość środowiska.
Ważnym elementem przyjętej uchwały jest zobowiązanie do analizy skutków proponowanych rozwiązań dla budżetu miasta i jakości życia mieszkańców. Zwieńczeniem tych prac ma być raport burmistrza, który – zgodnie z zapisami – powinien trafić do radnych do 30 września 2026 roku. Dokument ma zawierać propozycje konkretnych działań i rozwiązań, opartych na danych i prognozach. Uchwała ma charakter kierunkowy – nie narzuca burmistrzowi szczegółowych metod, ale jasno wyznacza oczekiwany kierunek.
Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Korniluk podkreśla, że nie chodzi o powielanie tego, co już dziś znajduje się w corocznym raporcie o stanie miasta.
– Nie chodzi o suche fakty, które możemy wyczytać z raportu, ale o wnioski i plan działań, jak pewnym negatywnym zjawiskom w mieście przeciwdziałać – wyjaśnia przewodniczący.
Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski przypomina, że samorząd już dziś działa w oparciu o Strategię Rozwoju Miasta do 2030 roku, ale nowy dokument ma stać się ważnym wkładem do przyszłej aktualizacji strategii – również w kontekście zmian granic miasta. Jednocześnie ostudził nadmierne oczekiwania co do możliwości odwrócenia trendów demograficznych.
– Nie zatrzymamy tych trendów demograficznych – mówi burmistrz.
Zwraca uwagę, że na około 2,5 tysiąca gmin w Polsce dodatni przyrost naturalny notuje zaledwie ok. 319, a sytuacja pogarsza się nawet w dotychczas „mocnych” demograficznie regionach, takich jak Kaszuby czy Wielkopolska. Wskazał też, że dodatni przyrost naturalny utrzymuje się głównie w gminach „obwarzankowych” wokół dużych aglomeracji.
Zdaniem burmistrza realnym celem Ustki nie jest „magiczne” zwiększenie liczby mieszkańców, ale dobre przygotowanie się na nieuniknione zmiany.
– Chodzi o to, żeby się na to przygotować i skupić środki na bardzo dobrej ofercie publicznej: usługach społecznych, opiece nad seniorami, kwestiach oświatowych – argumentuje Jacek Maniszewski.
W uzasadnieniu uchwały radni wprost wskazują, że Ustka, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, doświadcza systematycznego spadku liczby mieszkańców oraz starzenia się społeczeństwa. Te procesy wpływają na rynek pracy, system edukacji, dostępność usług zdrowotnych, zapotrzebowanie na mieszkania i skalę potrzeb opiekuńczych. Rada oczekuje, że działania burmistrza będą nie tylko reagowały na skutki, ale także wspierały korzystne zmiany, takie jak zatrzymywanie obecnych i przyciąganie nowych mieszkańców – zwłaszcza młodych ludzi i rodzin.
Podkreślono także potrzebę konsultacji społecznych i udziału ekspertów, tak by proponowane rozwiązania były realistyczne, długofalowe i ponadkadencyjne. Uchwała – jak zaznaczono – nie narzuca burmistrzowi konkretnych rozwiązań, ale stanowi wyraźny sygnał polityczny: demografia ma stać się jednym z głównych filtrów, przez które lokalne władze będą patrzyły na rozwój miasta i swoje strategiczne decyzje.
::news{"type":"see-also","item":"10491"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Pan wojt chyba ma nas mieszkańców za tępych ludzi którzy nadają sie tylko do gnoju. Dlaczego nie zabiega o ściągnięcie pracodawcy który zatrudni kilka dziesiat osób. Najgorsze jest to ze nawet nie próbuję,skończy sie kadencja będziemy mieli pod domem świniarnie, obory,kurniki i biogazownie gdzie nie bedzie można oddychać,wystarczy pojechać do szadułek i poczuć zapach gazu. Tak w gminie zatrudnia w swojej kadencji osoby z poza naszej gminy lub rodziny juz pracujących. Czyżby nie było u nas osób godnych urzędniczego stanowiska? Zapewne nie ma czasu na rozwoj gminy bo nagrywa kolejna rolkę.🤠
Swój czlowiek
11:39, 2026-06-25
Główczyce: Urzędnik ma reagować na krzywdę dzieci
Niech się lepiej zajmą sobą ci urzędnicy, tam powinien zadziałać najlepszy psycholog
Haha
10:23, 2026-06-25
Bilety autobusowe w Słupsku droższe?
Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???
[email protected]
10:42, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24