Urząd Gminy Główczyce wprowadza szczegółowe standardy ochrony małoletnich. Nowe procedury określają, jak pracownicy mają reagować na sygnały przemocy, zaniedbania czy wykorzystywania dzieci oraz w jaki sposób kontaktować się z najmłodszymi mieszkańcami.
::news{"type":"see-also","item":"13100"}
Gmina wprowadziła szczegółowe standardy ochrony małoletnich. Dokument określa nie tylko sposób zachowania urzędników wobec dzieci, ale również procedurę reagowania na podejrzenia przemocy, zaniedbania lub wykorzystywania seksualnego. Zarządzenie podpisał 16 czerwca wójt gminy Główczyce Rafał Teterka.
Nowe zasady dotyczą wszystkich pracowników Urzędu Gminy Główczyce, a także osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, wolontariuszy, praktykantów i stażystów.
Pracownik, który zauważy niepokojące zachowanie dziecka albo uzyska informację o jego krzywdzeniu, nie może jej zignorować. Podejrzenie ma zostać opisane na piśmie i przekazane wójtowi. Następnie informowany jest dyrektor Centrum Usług Społecznych Gminy Główczyce, które przejmuje dalsze postępowanie.
W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia dziecka lub ryzyka ciężkiego uszczerbku na zdrowiu urzędnik ma natychmiast zadzwonić pod numer 112 lub 999. Dodatkowo wypełnia kartę interwencji zawierającą opis sytuacji, wskazanie osoby podejrzanej o krzywdzenie oraz informacje o podjętych działaniach.
Dokument zawiera szczegółową listę sygnałów, które mogą świadczyć o krzywdzeniu dziecka. Chodzi między innymi o nagłą zmianę zachowania, wycofanie, nadmierne pobudzenie, lęk przed rodzicem, problemy ze snem, zaburzenia odżywiania, samookaleczanie oraz zachowania seksualne nieadekwatne do wieku.
Urzędnicy mają zwracać uwagę także na zachowanie rodziców i opiekunów. Niepokój powinny wzbudzić między innymi ignorowanie obrażeń dziecka, brak reakcji na jego ból, stosowanie gróźb i kar fizycznych, izolowanie od rówieśników, nadużywanie alkoholu lub przemoc wobec innych członków rodziny.
W standardach opisano również symptomy zaniedbania. To między innymi brak odpowiedniej odzieży, głód, nieregularne posiłki, częste nieobecności w szkole, brak opieki medycznej oraz pozostawianie małego dziecka bez opieki osoby dorosłej. W dokumencie zaznaczono, że przemoc może wystąpić w każdej rodzinie, niezależnie od jej sytuacji materialnej i społecznej.
Standardy regulują również sposób, w jaki pracownicy urzędu mają odnosić się do dzieci. Niedopuszczalne są krzyk, groźby, wyzwiska, poniżanie, zawstydzanie, lekceważenie potrzeb oraz stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej. Urzędnik ma zachować spokój, cierpliwość i posługiwać się językiem dostosowanym do wieku oraz możliwości dziecka.
Dziecka nie wolno dotykać w sposób, który mógłby zostać niewłaściwie zinterpretowany. Kontakt fizyczny może nastąpić jedynie w uzasadnionej sytuacji, z uwzględnieniem wieku, potrzeb i reakcji małoletniego. Wyjątkiem może być również konieczność powstrzymania dziecka przed agresją lub zrobieniem sobie krzywdy. Zabronione są wypowiedzi o charakterze seksualnym, uwagi dotyczące atrakcyjności dziecka oraz wykorzystywanie przewagi wynikającej z pozycji osoby dorosłej.
Gmina wprowadza też zasady ochrony wizerunku dzieci. Fotografowanie, filmowanie lub nagrywanie głosu małoletniego oraz późniejsze upublicznienie materiału wymaga pisemnej zgody rodzica albo opiekuna prawnego.
Pracownicy nie mogą wykonywać zdjęć dzieci do celów prywatnych. Bez zgody opiekuna nie mogą również umożliwić przedstawicielom mediów fotografowania lub filmowania konkretnego dziecka na terenie urzędu. Zgoda nie jest potrzebna jedynie wtedy, gdy dziecko stanowi szczegół większej całości, na przykład publicznej imprezy, zgromadzenia lub krajobrazu.
Osoby, które w ramach obowiązków mogą mieć kontakt z małoletnimi, będą przed rozpoczęciem pracy sprawdzane w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Kandydaci mają również składać informacje dotyczące państw, w których mieszkali w ciągu ostatnich 20 lat. W określonych przypadkach konieczne będzie przedstawienie danych z zagranicznych rejestrów karnych albo oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wydruk z rejestru ma być przechowywany w aktach osobowych pracownika lub w dokumentacji wolontariusza, praktykanta czy osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Gmina przygotowała również skróconą wersję dokumentu napisaną bezpośrednio do małoletnich. Dzieci otrzymują jasny komunikat, że nikt nie może ich poniżać, zawstydzać, obrażać, bić, popychać ani dotykać w sposób niestosowny. Jeżeli dziecko poczuje się niekomfortowo z powodu zachowania lub słów osoby dorosłej, może zgłosić się do dowolnego pracownika Urzędu Gminy Główczyce. Urzędnik ma udzielić mu pomocy i uruchomić odpowiednią procedurę.
W materiale wskazano także numery telefonów, pod którymi małoletni mogą uzyskać wsparcie. To Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002 oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 121 212.
Wójt ma wyznaczyć koordynatora odpowiedzialnego za monitorowanie przestrzegania standardów i reagowanie na przypadki ich naruszania. Co najmniej raz na dwa lata wśród pracowników urzędu będzie przeprowadzana ankieta. Urzędnicy odpowiedzą w niej między innymi, czy potrafią rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci i wiedzą, jak na nie reagować.
Każdy pracownik ma obowiązek zapoznać się z dokumentem i potwierdzić to podpisem. Nowo zatrudnione osoby będą poznawać procedury w pierwszym tygodniu pracy.
- To pokłosie tzw. ustawy Kamilkowej. Podobne dokumenty zostały już przyjęte lub wkrótce będą przyjęte także w innych samorządach. U nas przepisy musiały być rozszerzone, gdyż przyjmujemy praktykantów z lokalnych szkół średnich. Procedury mają zapewnić małoletnim większe bezpieczeństwo oraz pewność, że zostanie podjęta stosowna interwencja w przypadku niepokojących sygnałów - mówi Joanna Lipczyńska, sekretarz gminy Główczyce.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Bilety autobusowe w Słupsku droższe?
Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???
[email protected]
10:42, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jedyne co ten pan potrafi to lansować sie w mediach,może powinien zostać aktorem. Do zarządzania gminą sie nie nadaje, słodkie słówka prawi a za plecami chce nam świnie wprowadzić. Nic dobrego nie zrobił,wszystko kończy sie na sloganach w tym jest dobry.sorki remontuje po raz trzeci te same chodniki, przepraszam ściga niszczycieli przystanków ,zapewne zatrudni gminnego detektywa...........można pisać do woli
M jak milość
21:07, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie są mieszkańcami tych wsi. Poza tym nikt nie mówił, że technologie, które zostałyby zastosowane będą tak nowoczesne. Zagwarantuje to Pan/Pani? Czy będzie się wypowiadać w nie w swojej sprawie. Wara od naszego podwórka!
Mój Nick
16:57, 2026-06-23