Ogromny pożar, który w niedzielę zniszczył zakład produkujący aerozole w Charnowie pod Ustką, będzie przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku. Śledczy mają ustalić przyczyny wybuchu ognia oraz sprawdzić, jaki wpływ pożar mógł mieć na środowisko naturalne.
::news{"type":"see-also","item":"13055"}
Przypomnijmy, że pożar wybuchł w niedzielę, 21 czerwca, około godziny 12.40. Ogień objął halę zakładu zajmującego się napełnianiem zbiorników ciśnieniowych i produkcją aerozoli. W kulminacyjnym momencie w akcji uczestniczyło 60 zastępów Państwowej, Ochotniczej i Wojskowej Straży Pożarnej. Ze względu na zagrożenie wybuchowe ewakuowano mieszkańców okolicznych posesji.
Jak informuje Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku, obecnie nie ma jeszcze możliwości przeprowadzenia czynności procesowych na terenie zniszczonego zakładu.
– W związku z pożarem, który wybuchł w niedzielę w Charnowie pod Ustką w fabryce aerosoli, po w pełni zakończonej akcji gaśniczej oraz po upewnieniu się, że przebywanie w zgliszczach fabryki nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zostaną przez śledczych przy udziale biegłego z zakresu pożarnictwa przeprowadzone oględziny, których celem będzie zabezpieczenie śladów kryminalistycznych oraz ustalenie przyczyn powstałego pożaru – przekazał rzecznik.
Na razie strażacy nadal prowadzą działania na pogorzelisku. Dopiero po ich całkowitym zakończeniu śledczy będą mogli wejść na teren zakładu.
– Z uwagi na obecną sytuację na miejscu zdarzenia przewiduje się, że przeprowadzenie niniejszych oględzin może nastąpić najwcześniej w środę – poinformował Paweł Wnuk.
Kluczową rolę podczas oględzin odegra biegły z zakresu pożarnictwa, który będzie uczestniczył w ustalaniu źródła i przebiegu pożaru.
Postępowanie prowadzone będzie pod kątem spowodowania niebezpiecznego zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach.
– Śledztwo w tej sprawie, w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia w postaci pożaru, który zagrażał mieniu w wielkich rozmiarach, to jest o czyn z art. 163 par. 1 pkt 1 kodeksu karnego, będzie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku. W śledztwie tym zostanie także zbadany wpływ zaistniałego pożaru na środowisko naturalne – przekazał rzecznik prokuratury.
Zgodnie z kodeksem karnym za spowodowanie pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Dotychczasowe ustalenia służb wskazują, że mimo ogromnej skali zdarzenia udało się uniknąć tragedii.
– Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż w związku z powstałym pożarem nie było ofiar śmiertelnych oraz żadna osoba nie doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – poinformował Paweł Wnuk.
Przyczyny pożaru nadal pozostają nieznane. Odpowiedź na pytanie, co doprowadziło do wybuchu ognia, ma przynieść dopiero śledztwo i planowane oględziny pogorzeliska.
::news{"type":"see-also","item":"13052"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie są mieszkańcami tych wsi. Poza tym nikt nie mówił, że technologie, które zostałyby zastosowane będą tak nowoczesne. Zagwarantuje to Pan/Pani? Czy będzie się wypowiadać w nie w swojej sprawie. Wara od naszego podwórka!
Mój Nick
16:57, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Na wiatraki tego pana też ludzie narzekali, Wykosowo płakało wręcz o chodniki i asfalt a teraz? Nówka chodniki nówka asfalt
Mieszkaniec
16:03, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Najwięcej do powiedzenia mają Ci, co nic nie wiedzą o hodowli 😁 zapraszam do Grapic. Tam pan Michał posiada hodowlę bydła praktycznie przyklejoną do wioski i nikomu nie przeszkadza, nawet smrodu nie ma, a dlaczego? Bo technologia poszła dużo do przodu niż ta którą ludzie starej daty pamiętają za czasów PGR.
Nick
15:58, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
A bedzie tam praca? Jak bedzie to mi sie podoba.
Mieszkanka
09:46, 2026-06-23