To koniec spacerów po usteckich falochronach – od 7 lipca 2025 roku teren zostanie przekazany wykonawcy i rozpocznie się kompleksowy remont tych ponadstuletnich konstrukcji. Inwestycja o wartości 102,5 mln zł ma strategiczne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa żeglugi, ale i przyszłości portu – stanie się on bazą serwisową dla morskich farm wiatrowych.
Umowy na realizację prac Urząd Morski w Gdyni podpisał 18 czerwca 2025 roku. Zadanie obejmuje modernizację Falochronu Wschodniego i Nabrzeża Pilotowego oraz remont Falochronu Zachodniego wraz z nabrzeżami, slipem i ostrogami. Wykonawcą obu kontraktów została firma PORR SA, która ma 15 miesięcy na ich realizację.
– Remont 120-letnich falochronów jest możliwy dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy. To inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa portu i jego przekształcenia w terminal offshore. Regionalne porty odegrają ważną rolę w transformacji energetycznej kraju – mówił wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
Modernizacja portowej infrastruktury
Remont falochronów to pierwszy etap projektu „Budowa morskiego terminalu serwisowego offshore w Ustce”, finansowanego z KPO. Dzięki inwestycji port zyska nowoczesną infrastrukturę umożliwiającą obsługę floty serwisowej morskich elektrowni wiatrowych.
Falochrony, zbudowane na początku XX wieku, są obecnie w złym stanie technicznym. Ich przebudowa pozwoli ograniczyć falowanie w porcie, poprawi warunki manewrowania oraz znacząco zwiększy bezpieczeństwo jednostek. Modernizacja obejmie również odbudowę ostrogi przy Falochronie Zachodnim, która powstanie w nowej lokalizacji i w wydłużonej formie.
– To ważny moment w historii usteckiego portu. Dziękuję zespołowi Urzędu Morskiego za ogrom pracy, a wykonawcy życzę sprzyjającej pogody i realizacji ambitnego harmonogramu – powiedziała dyrektor UM w Gdyni, Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Zakres prac i utrudnienia
Od 6 lipca zamknięte zostaną falochrony oraz fragmenty plaż – 60 metrów po stronie wschodniej i 100 metrów wraz z wejściem po stronie zachodniej. Pomnik Usteckiej Syrenki na czas remontu zostanie przeniesiony w okolice Kapitanatu Portu.
Transport materiałów odbywać się będzie z wykorzystaniem ul. Westerplatte i bulwarów portowych. Mieszkańcy muszą liczyć się z hałasem oraz wzmożonym ruchem ciężkich pojazdów. Kładka nad kanałem portowym pozostanie dostępna, choć może być sporadycznie zamykana.
Remont obejmuje m.in.:
Port dla morskiej energetyki
Celem projektu jest przekształcenie Ustki w kluczowy punkt serwisowy dla sektora offshore. Poza remontem falochronów, w ramach osobnego przetargu zrealizowane zostaną prace podczyszczeniowe oraz wydobycie wraku pogłębiarki „Stułbia”, zalegającego przy Falochronie Wschodnim. Nowa infrastruktura zwiększy odporność portu na sztormy, poprawi bezpieczeństwo, a przede wszystkim przygotuje go do obsługi morskiej energetyki wiatrowej – jednego z filarów zielonej transformacji w Polsce.
Słupszczanin09:28, 29.06.2025
Bardzo rzeczowy artykuł. I ciekawy. Powiedziałbym, że wzorcowy. Brawo!
Grzegorz12:45, 01.07.2025
Z innego źródła dowiedziałem się, że remont będzie trwał 15 miesięcy, więc obejmie 2 sezony letnie. A gdyby tak zacząć we wrześniu to Ustka (i turyści z których to miasto żyje) straciłaby tylko jeden sezon. Ale cóż niech żyje planowanie i troska o turystów.....
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jedyne co ten pan potrafi to lansować sie w mediach,może powinien zostać aktorem. Do zarządzania gminą sie nie nadaje, słodkie słówka prawi a za plecami chce nam świnie wprowadzić. Nic dobrego nie zrobił,wszystko kończy sie na sloganach w tym jest dobry.sorki remontuje po raz trzeci te same chodniki, przepraszam ściga niszczycieli przystanków ,zapewne zatrudni gminnego detektywa...........można pisać do woli
M jak milość
21:07, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie są mieszkańcami tych wsi. Poza tym nikt nie mówił, że technologie, które zostałyby zastosowane będą tak nowoczesne. Zagwarantuje to Pan/Pani? Czy będzie się wypowiadać w nie w swojej sprawie. Wara od naszego podwórka!
Mój Nick
16:57, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Na wiatraki tego pana też ludzie narzekali, Wykosowo płakało wręcz o chodniki i asfalt a teraz? Nówka chodniki nówka asfalt
Mieszkaniec
16:03, 2026-06-23