Cyfrowe poparcie dla kandydatów w wyborach, dyplom ukończenia studiów w telefonie, dokumenty potwierdzające wybrane uprawnienia zawodowe czy nowe informacje dla kierowców. Rząd zapowiedział kolejne zmiany w aplikacji mObywatel, z której korzysta już 12 milionów osób. Część z nich może znacząco zmienić sposób załatwiania codziennych spraw.
Jedną z najbardziej zauważalnych nowości ma być możliwość elektronicznego udzielania poparcia kandydatom startującym w wyborach. Chodzi o kandydatów na prezydenta, posłów, senatorów oraz europosłów.
Obecnie osoby ubiegające się o udział w wyborach muszą zbierać tradycyjne podpisy na papierowych listach. W przyszłości część tego procesu ma zostać przeniesiona do aplikacji mObywatel.
Według zapowiedzi nowe rozwiązanie będzie uruchamiane po ogłoszeniu wyborów. Elektroniczne poparcie ma być traktowane na równi z podpisem składanym na papierowej liście.
To jedna z najbardziej znaczących zmian planowanych w aplikacji od czasu wprowadzenia cyfrowego dowodu osobistego.
Zmiany nie dotyczą wyłącznie wyborów. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada również uruchomienie usługi mDyplomy.
Dzięki niej użytkownicy będą mogli przechowywać w aplikacji elektroniczną wersję dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem. Rozwiązanie ma objąć również dyplomy doktorskie i habilitacyjne.
Do telefonu będzie można dodać także wybrane dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Dotyczy to między innymi rzeczoznawców majątkowych, geodetów, kartografów oraz ratowników medycznych.
Rozbudowana ma zostać również część aplikacji przeznaczona dla kierowców.
Po zmianach użytkownicy będą mogli sprawdzić, czy obowiązuje ich okres próbny, kiedy się rozpoczął i kiedy wygasa. W aplikacji mają pojawiać się także informacje dotyczące ewentualnych zakazów prowadzenia pojazdów.
To kolejne rozszerzenie funkcji, które już dziś pozwalają kierowcom korzystać z cyfrowego prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego.
Nowe możliwości mają pojawić się również w usłudze związanej z księgami wieczystymi. Użytkownicy otrzymają dostęp do podstawowych danych adresowych nieruchomości pobieranych z państwowych rejestrów.
Ministerstwo zapowiada także aktualizację danych pochodzących z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz innych publicznych baz.
Według danych resortu cyfryzacji z mObywatela korzysta obecnie około 12 milionów osób. Jeszcze dwa i pół roku temu liczba użytkowników była niemal dwukrotnie niższa.
W tym czasie aplikacja została rozbudowana o dziesiątki nowych usług i dokumentów. Teraz rząd zapowiada kolejny etap jej rozwoju, który może sprawić, że smartfon stanie się miejscem przechowywania nie tylko najważniejszych dokumentów, ale również narzędzi wykorzystywanych podczas wyborów czy potwierdzania kwalifikacji zawodowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.slupsk.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Bilety autobusowe w Słupsku droższe?
Z jaką konkretnie datą będą obowiązywały podwyższone ceny biletów. Piszecie, że od czerwca 2026, ale od pierwszego czy może 30 czerwca ???
[email protected]
10:42, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jeżeli mieszkasz na wsi, to licz się z tym że będzie tu działalność rolnicza. Jeżeli nie pasuje, to do Słupska, proste 😏 raczej nikt nie buduje już obór w systemie jak za PGR. Człowieka związanego ze wsią zapach obornika wywożonego jesienią na Pola nie rusza. Takiego gniota może napisać tylko społeczniak ze wsi któremu wszystko przeszkadza. Jeżeli przeszkadza to jak pisałem, przeprowadzić się do miasta i wdychać zapachy miejskie
Nick
00:15, 2026-06-24
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Jedyne co ten pan potrafi to lansować sie w mediach,może powinien zostać aktorem. Do zarządzania gminą sie nie nadaje, słodkie słówka prawi a za plecami chce nam świnie wprowadzić. Nic dobrego nie zrobił,wszystko kończy sie na sloganach w tym jest dobry.sorki remontuje po raz trzeci te same chodniki, przepraszam ściga niszczycieli przystanków ,zapewne zatrudni gminnego detektywa...........można pisać do woli
M jak milość
21:07, 2026-06-23
Tysiąc sztuk bydła i wiele pytań. Wójt zabrał głos
Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie są mieszkańcami tych wsi. Poza tym nikt nie mówił, że technologie, które zostałyby zastosowane będą tak nowoczesne. Zagwarantuje to Pan/Pani? Czy będzie się wypowiadać w nie w swojej sprawie. Wara od naszego podwórka!
Mój Nick
16:57, 2026-06-23